Habanero: Príjemné chilli s ovocnou chuťou
Habanero je pre fanúšikov ostrých jedál veľmi známou čili papričkou. Čili papričky nie sú náročné na pestovanie a to isté platí aj o tejto konkrétnej odrode. Plody habanera môžu svojim vzhľadom pripomínať červené papriky. Čili papričky sú vlastne exotické druhy paprík, ktoré majú ostrý podtón chuti, za ktorý vďačia práve kapsaicínu. Okrem kapsaicínu je v čili papričkách obsiahnutý dostatok vitamínov C a betakaroténu. Ich pestovanie je vhodné aj pre úplných začiatočníkov, ktorí si chcú zadovážiť vlastnú úrodu tejto špecifickej zeleniny.
Ako pestovať Habanero?
Ako sme sa vyššie zmienili, pestovanie Habanera nie je vôbec náročné. Keďže čili papričky vo všeobecnosti pochádzajú z exotických krajín, ich pestovanie vo voľnej zemine v našom teplotnom pásme nie je odporúčané. Z tohto dôvodu vysádzame čili papričky do črepníkov.
Habanero a jeho výsadba
Výsadbu Habanera prevádzame do črepníkov, a to počas mesiacov marec až máj a september a november. Ak sa rozhodnete vysádzať túto čili papričku v období september až november odporúčame črepník s vysadenou sadenicou umiestniť do zimnej záhrady. Ak nedisponujeme možnosťou jej umiestnenia do zimnej záhrady, tak umiestňujeme čili papričku do chladnejšej a svetlej miestnosti. Čili paprička sa nám neujme v prípade, ak ju umiestníme blízko vyhrievacieho telesa alebo do miestnosti, v ktorej absentuje prítomnosť svetla. Snažíme sa napodobniť jej prirodzené podmienky.
Ak sa rozhodneme vysádzať čili papričku Habanero počas jarného turnusu, určite môžeme s istotou povedať, že čili papričku môžeme na leto vysadiť do voľnej pôdy. Vo voľnej pôde sa nám bude lepšie hnojiť a lepšie sa prispôsobí meniacim sa teplotám. Výsadba do voľnej pôdy počas letných mesiacov taktiež dopomôže udržaniu správnej vlhkosti - predídeme vysychaniu.
Výsadbu vykonávame do dostatočne veľkého črepníka, minimálne 5 litrov. Musíme dbať na fakt, že to, ako veľký je črepník sa bude odrážať aj na veľkosti celej rastliny. Ako základ zeminy nám postačí záhradná zemina. Siahnuť však môžeme aj po špeciálnom substráte pre pestovanie čili papričiek, alebo bežnom záhradnom substráte. Na dno črepníka môžeme umiestniť vrstvu štrku, ktorá pomôže regulovať vlhkosť.
Zalievanie a hnojenie Habanera
Čili paprička Habanero je na pestovanie nenáročná, avšak stále je nutné dodržiavať pravidelnú zálievku a dostatok živín v podobe hnojenia. Zálievka by mala byť pravidelná, avšak snažíme sa rastlinu nepreliať - dlhodobá vlhkosť napáda korene ktoré začínajú hniť.
Hnojenie čili papričiek vykonávame hnojivami špeciálne určenými pre čili papričky. Vyhýbame sa agresívnym chemickým hnojivám, pretože v konečnom dôsledku sú tieto papričky určené na konzumáciu. Správne prevádzané hnojenie je potrebné pre rozvíjanie rastu a plodivosti rastliny. Prihnojujeme v predpísaných turnusoch, vždy zalievame hnojivom ku koreňu, nikdy nie na listy (môže dôjsť k ich spáleniu). Po hnojení doprajeme čili papričke dostatok zálievky.
Zimná ochrana a rez Habanera
Rez habanera vykonávame na pravidelnej báze, a to počas zberu listov. Tvarovací rez môžeme previesť na začiatku jari, kedy však rezom neohrozujeme hlavné vetvy rastliny.
Zimná ochrana pre čili papričku znamená zmenu pôsobiska. Ak sme čili papričku vysadili počas leta do voľnej pôdy tak ju z nej na jeseň vyberieme, presadíme do črepníka a umiestnime do svetlej, prevzdušnenej miestnosti. Ak čili papričku ponecháme v zemi aj počas zimy, je takmer 100% šanca, že uhynie.
Habanero a jeho odrody
Habanero Chocolate
Odroda Habanero Chocolate je známou odrodou, ktorej plody sú špecifické svojou tmavou farbou. Tento kultivar obsahuje 425 000 jednotiek SHU a dozrieva približne 60 dní. Plody tohto kultivaru sú priemerne veľké, v priemere približne 5 centimetrov dlhé a 4 centimetre široké. Habanero Chocolate má typický kónický tvar, pričom hrúbka steny je priemerná.
Habanero Red
Habanero Red sa svojim kónickým tvarom a veľkosťou podobá kultivaru Habanero Chocolate. Jedná sa o kultivar, ktorý je v porovnaní s predošlou odrodou menej ostrý - obsahuje približne 325 000 jednotiek SHU. Rozdiel je možno badať v zafarbení. Od dozrievania farba variuje od zelenej až po výslednú červenú, ktorá je upomienkou zberu.