Ginko dvojlaločné: Malý veľký zázrak
Ginko biloba, respektíve ginko dvojlaločné, je jediný súčasný zástupca triedy gínk. Patrí k najstarším stromov a rastlinám na planéte. V krajinách východnej Ázie je tento strom považovaný za posvätný. Aj vďaka tomu ho v hojnom počte vysádzali v okolí chrámov po celej Ázií. Ginko biloba sa dokonca považuje za národný strom Číny. V Japonsku je všeobecne vnímaný ako symbol plodnosti. Vďaka jeho odolnosti voči prírodným vplyvom sa ginku podarilo uchytiť aj v iných častiach sveta. Netrvalo dlho a táto rastlina sa stala obľúbenou nielen vďaka liečivým vlastnostiam, ale aj ako okrasná drevina. Ginko biloba sa vyznačuje predovšetkým liečivými účinkami, ktoré naši predkovia poznali už pred 5000 rokmi. Vo veľkej miere ho využívali v starovekej čínskej medicíne. Malo pozitívny vplyv na riešenie problémov so sústredením, pamäťou, či bolesťami hlavy. Zároveň sa používalo na zlepšenie stavov depresie.
Aké má ginko biloba účinky?
Ginko obsahuje približne 60 liečivých látok. Jeho súčasťou sú látky ginkolidy, ktoré sa v iných rastlinách nenachádzajú. Tieto látky významne prispievajú k ochrane buniek v tele. Majú tiež vplyv na zlepšenie krvného obehu, aj na funkciu pľúc. Pôsobia priaznivo na srdce a na centrálnu sústavu. Aj to je dôvod, prečo je ginko naozaj výnimočnou rastlinou. Jeho extrakt je dokonca najpredávanejším rastlinným extraktom na svete. Pomáha zlepšovať rozumové funkcie, je dokonca účinný pri zlepšovaní života pri strednom stupni demencie. Patrí do skupiny označovanej antidementíva a získava sa zo suchých listov ginko biloby. Listy ginka sú vejárovitého tvaru, v strede sú rozdelené na dve časti. Sú to predovšetkým tieto listy, ktoré obsahujú látky s liečebnými účinkami.
V súčasnosti sa ginko biloba využíva na zlepšenie pamäte. Je tiež účinný ako pomocník pri sústredení a zlepšení pozornosti, obzvlášť v stresových situáciách. Účinky ginka však nezaostávajú naviazané iba na mentálne zdravie človeka. Ginko pôsobí preventívne pred infarktom myokardu, mozgovou príhodou, či niektorými druhmi rakoviny. Ako už bolo spomínané, obzvlášť účinný je pri zlepšovaní krvného obehu, či pri poruchách zraku a sluchu, kde je problémom slabé zásobovanie krvou. Ginko sa tiež vyznačuje skvelými antioxidačnými vlastnosťami a využíva sa na prečisťovanie pečene a obličiek. Zaujímavé využitie je tiež v prípade astmy, kde ginko značne pomáha.
Ako ginko bilobu pestovať?
Ak vás nadchli úžasné liečivé vlastnosti ginko biloby, konkrétne odrody ginko dvojlaločného, dáme vám pár tipov, ako si rastlinku vypestovať doma. Aj keď by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že ginko biloba patrí k listnatým stromom, opak je pravdou. Ginko radíme k ihličnanom. Dorastá do výšky 30 až 40 metrov, potrebuje teda k svojmu rastu dostatok miesta. Rastie však pomerne pomaly, priemerne 30 centimetrov za rok a to v období od konca mája do konca septembra. Pri jeho sadení sa odporúča využiť sadenice. Je možné vypestovať rastlinku aj zo semien, prináša to však oveľa viac práce. Ginku najviac vyhovuje priepustná, suchšia ílovitá pôda. Darí sa mu v suchších pôdach, dôležité je, aby mali kyslejšie pH. Uprednostňuje slnečné stanovištia, darí sa mu dobre zvládať teplé ovzdušie. Naopak nevyhovuje mu dlhodobý tieň a zamokrená pôda. Je mrazuvzdorný a výnimočne odolný voči škodcom. Ginko je vhodné aj do mestskej výsadby, keďže dokáže výborne zvládať aj znečistený mestský vzduch.