Georgíny: Krásne farebné letničky
Georgíny patria medzi kvety, ktorým hovoríme letničky. Kvety pochádzajú z teplého Mexika. Sú to jedny z najkrajších kvetín kvitnúcich v našich záhradách. Môžeme ich vidieť v bohatej škále farieb, veľkosti a tvarov. Na trhu môžeme zaznamenať stále nové odrody, ktoré vedia našu záhradu rozžiariť.
Pestovanie Georgín
Georgíny nie sú veľmi náročné na pestovanie a sú známe tým, že vydržia kvitnúť až 5 mesiacov. Nie je potrebné venovať im až takú starostlivosť. Čo georgína potrebuje je slnko a to čo najviac. Vysádzame ich na svetlé a teplé miesta. Na začiatku sezóny potrebujú prihnojiť dusíkatým hnojivom. Samozrejme je potrebné zabezpečiť aj dostatok závlahy a počas kvitnutia je potrebné pridať do pôdy draslík.
Vzdialenosť pri vysadení by mala byť 0,5 až 1 meter a do hĺbky 5 až 10 cm pod povrchom. Aby nám Georgíny robili radosť a kvitli čo najdlhšie, je potrebné kvety, ktoré odkvitnú, ostrihať. Tak nahodia nové puky. Keď nám výhonky dorastú do výšky cca 0,6 m, je dobré priviazať ich ku kolíkom. Tým celú rastlinku spevníme. Je dobré vylamovať bočné výhonky, na rastlinke necháme maximálne 3.
Rozmnožovanie georgín
Georgíny sa rozmnožujú hľuzami, alebo odrezkami. Dajú sa však rozmnožiť aj semenami. Ak sme veľké hľuzy prezimovali, môžeme ich rozdeliť na dve aj tri časti. Takéto rozmnožovanie georgín je dobré urobiť v polovici februára a to tak, že narezané hľuzy dáme do rašeliny alebo rašeliny s pieskom. Pripravené odrezky dáme do miestnosti s teplotou okolo 18 stupňov až do vyklíčenia. Po vyklíčení ich popresádzame do malých črepníkov a čakáme až do doby, kedy budú môcť ísť georgíny priamo do zeme. Najčastejšie po 15. máji, keď je istota, že nám rastlinky nezamrznú. Georgíny sú letničky, ktoré sa môžu pestovať buď priamo v záhonoch v záhrade, ale je možné pestovať aj georgíny v črepníkoch. Vhodné je umiestniť ich aj do samozavlažovacieho črepníka.
Odrody Georgín
Georgíny rozdeľujeme do troch hlavných skupín. Jednoduché, poloplné a plnokveté.
Jednoducho kvitnúce georgíny majú žltý stred s krátkymi rúrkovitými kvetmi a po okraji lúč jazykovitých kvetov. Do tejto skupiny zaraďujeme trpasličie georgíny, ktoré vyrastajú do výšky 20 až 40 cm. Sú vhodné na lemovanie záhonov, do balkónových debničiek, nádob a črepníkov. Mignonky sú o niečo vyššie a dorastajú do výšky 40 až 60 cm. Kvitnú vo všetkých farbách, sú vhodné najmä do záhonov. Dajú sa dopestovať zo semena. Polovysoké a vysoké mignonky dorastajú do výšky až 1 m a viac.
Medzi poloplné georgíny zaraďujeme Georgíny duplex. Sú vhodné na vysádzanie do skupín a do záhonov. Okružovité georgíny sú stredne vysoké, vhodné do skupinových výsadieb i na rez. Veternicové georgíny sú nízke až vysoké, vhodné sú do skupín, aj na rez.
Plnokveté georgíny majú taktiež viacero druhov. Patria sem napríklad Kaktusovité georgíny. Tento druh je veľmi obľúbený na rezané kvetiny. Polokaktusovité georgíny majú široké, akoby škridlicovito usporiadané jazyky. Sú významné ako záhradné okrasné kvety. Vhodné sú aj na rez. Ďalšími druhmi sú tiež napríklad Dekoračné georgíny, Guľovité georgíny , či Pompónovité georgíny.