Február v záhrade: Pripravujte sa na oteplenie
Február je zimným mesiacom, počas ktorého sa začína postupne otepľovať a mnohých záhradkárov to ťahá opäť k práci vo svojich záhradách. Hoci je počasie počas februára naozaj veľmi premenlivé, a teplé dni nemusia trvať dlho, môžeme sa postupne začať venovať svojim záhradkám a realizovať svoje plány. Ponúkame vám skromný prehľad aktivít, ktoré môžeme vykonávať už počas februára tak, aby sme si ušetrili prácu a neohrozili naše rastliny zeleninovej, ovocnej či okrasnej záhrady.
Každému zahradníkovi však odporúčame jednotlivé úkony prispôsobovať najmä počasiu. Február sa neradí medzi aktívne záhradnícke mesiace, a teda neexistuje úkony, ktorý by nepočkal do priaznivejších dní marca.
Zeleninová záhrada
- Príprava batátov: Batáty, alebo sladké zemiaky, vysádzame pomocou predpripravených sadeníc, ktoré si pripravujeme najlepšie počas februára tak, aby sme ich mohli približne v polovici mája vysadiť.
- Nakličovanie semien: Nakličovanie semien je veľmi zdravou pochúťkou, ktorou si môžeme nahradiť chýbajúcu zelenú zeleninu. Nakličovaniu sa môžeme venovať až do leta. V lete hrozí zaparenie a pleseň klíčkov.
- Príprava zemiakov: Ak chceme v nadchádzajúcom roku vysadiť zemiaky odporúčame ich pripraviť už počas februára, príp. skorého marca. Z debničiek vyberieme zemiaky ktoré si chceme neskôr vysadiť a umiestnime ich do bedničky s novinami tak, aby sa na nich ďalej tvorili klíčky.
- Údržba skleníkov: Počas februára sa teplota v skleníkoch postupne zvyšuje. Okrem výsadby nenáročných šalátov môžeme skleník upraviť, vykonať konštrukčné zmeny, prípadne pripraviť zeminu na ďalšiu výsadbu plodín.
- Kontrola kompostu: Kompost počas februára prevzdušňujeme a prehadzujeme. Ak sú v kompostéri umiestnené kalifornské dážďovky, príp. by ste ich chceli doplniť, toto je ten správny čas.
Ovocná záhrada
- Živé ploty: Presvetlujeme koruny živých plotov, formujeme a zrezávame odumreté časti.
- Strih ruží: Počas februára vykonávame aj prvé strih ruží. Dávame si pozor na jednotlivé výhonky, ktoré určujú budúci tvar ruží. Odstraňujeme bočné a zemité výrastky, tzv. vlky, a odstraňujeme odumreté časti.
- Starostlivosť o rastliny v črepníkoch: Postupne ich zavlažujeme, platí to aj o ružiach v črepníkoch. Mráz a studený vzduch pôdu vysušujú a vyžaduje si dostatočnú zálievku.
- Stromy: Venujeme sa jarnej výsadbe ovocných a iných úžitkových stromov.
Okrasná záhrada
- Jednoročné rastliny: Jednoročné rastliny odstraňujeme zo zeme, resp. odstraňujeme ich zoschnuté časti.
- Starostlivosť o skalky: Redukujeme a zbavujeme sa prerastených skalničiek, ktoré by mohli neskôr pôsobiť disproporčne.