Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Exotická strelícia so žiarivými kvetmi

Strelícia je nádhernou exoticky vyzerajúcou rastlinou, ktorá sa rozpína až do výšky takmer 2 metrov. Jej exotický vzhľad zabezpečujú pevné lesklé kopijovité listy a žlté kvety. Táto okrasná rastlina si rada vychutnáva slnečné lúče, avšak najlepšie jej vyhovuje polotieň. Odporúčame ju vysadiť do črepníkov, kedy sa náramne hodí na terasy, balkóny či do altánkov. Jej pestovanie je pomerne jednoduché a medzi ďalšiu podmienku jej úspešného pestovania je umiestnenie črepníku s touto rastlinou do závetria - na veternom mieste nevytvára puky kvetov. 

 

Ako pestovať Strelíciu? 

Základom pestovania strelícia je jej umiestnenie na slnečné či polotienisté miesto, ktoré je v závetrí. Výborne sa hodí na miesta, kde je nutné vyplniť nudný priestor či presvetliť tmavé rohy. Jej nevýhodou je potreba objemnejšieho črepníka, pretože okrem toho, že po čase prestane v črepníku rásť, obmedzí aj tvorbu kvetov. Strelíciu vysádzame počas skorej jari, v nížinách tak môžeme urobiť už počas teplých dní marca. Neodporúčame výsadbu počas leta ani jesene, kedy sa takmer s istotou táto rastlina neujme. 

 

Strelícia a jej výsadba

 

Ako sme už vyššie zmienili, strelíciu vysádzame výhradne do črepníka, pretože sa zaraďuje medzi nemrazuvzdorné rastliny. Na jej výsadbu môžeme využiť klasický substrát či pôdu zo záhrady - dbáme však na to, aby sa v pôde nenachádzali korene iných rastlín či burín. Dokonalým substrátom pre túto rastlinu je hlinito-humózna pôda. Strelíciu vysádzame do črepníka, ktorý na svojom dne disponuje otvormi na odtekanie vody, ktorá sa týmto spôsobom účinne reguluje - rastlina využije len toľko, koľko naozaj potrebuje pre svoj rast. 

 

Zalievanie a hnojenie 

 

Strelíciu odporúčame zalievať periodicky, najlepšie 1x za deň. Táto rastlina pochádza z exotickej krajiny, čiže je pre ňu lepšie, ak by sme substrát nechali vyschnúť, ako keby sme rastlinu mali prepolievať. Pri dlhodobom stave prepolievania začnú jemné vlásočnicové korienky hniť.

 

Vďaka hnojeniu môžeme zabezpečiť rýchly rast, ale aj dostatok pukov kvetov. Hnojíme dlhodobým hnojivom, ktoré dodá pôde dostatočné živiny, ktoré môže rastlina efektívnejšie využiť. Hnojíme v intervaloch od apríla do augusta. Dbáme však na to, aby bola rastlina dobre a pevne zakorenená a rovnako aj na to, aby sme ju po aplikácií dlhodobého hnojiva výdatne poliali. 

 

Strelícia a jej rez 

 

Rez strelície vykonávame počas neskorej jesene, a to práve v období pred umiestnením do zimnej záhrady - skracujeme výhonky, ktoré odoberajú rastline energiu. Strelíciu určite nerežeme tesne pred či počas leta, týmto krokom by sme mohli ohroziť jej plné kvitnutie. 

 

Zimná ochrana 

 

Zimnou ochranou pri tejto rastline myslíme máme na mysli jej prenos do otvorenej a svetlej miestnosti. Vo voľnej prírode by rastlina počas zimy určite neprežila a prenosom do zimnej záhrady zabezpečíme jej oddych. Po zime, na začiatku jari, môžeme rastlinu pokojne presadiť do väčšieho kochlíka.