Enciánový strom: Záplava modrých kvietkov
Enciánový stromček, známy aj pod botanickým názvom Solanum rantonetti blau, je očarujúci okrasný krík, ktorý zaujme svojimi sýto modrými kvetmi. Tento stromček je ideálny na spestrenie každej záhrady svojou farbou a exotickým vzhľadom.
Vzhľad a pôvod enciánového stromu
Enciánový stromček pochádza z Južnej Ameriky, konkrétne z oblastí Brazílie a Paraguaja. Dorastá do výšky 1 až 2 metre a tvorí kompaktný, hustý ker. Jeho listy sú oválne, tmavozelené a mierne lesklé. Najvýraznejším znakom sú však kvety - malé, lievikovité, sýto modrej farby s výrazným žltým stredom. Tento krík kvitne od mája do prvých mrazov. V prípade, že teplota neklesne pod 8 stupňov, kvitne rastlina i v zime.
Pestovanie a starostlivosť o enciánový strom
Pestovanie enciánového stromčeka si vyžaduje určitú starostlivosť, no odmena v podobe nádherných kvetov stojí za to.
Stanovisko
Enciánový stromček preferuje slnečné až polotienisté stanovište. V chladnejších oblastiach je vhodné ho pestovať v nádobách, ktoré môžeme v zime premiestniť do chránených priestorov. Tieto priestory by mali byť svetlé a chladné, s teplotou 5 až 10 stupňov Celzia.
Pôda
Tento krík uprednostňuje dobre humóznu a výživnú pôdu, ktorá by mala byť mierne kyslá až neutrálna. Pôda by tiež mala by obsahovať cca 30% hliny alebo piesku.
Zálievka
Pravidelná zálievka je dôležitá, najmä počas vegetačného obdobia. Pôda by mala byť vlhká, ale nie premokrená. V zime zálievku zredukujeme na tretinu, aby sme predišli hnilobe koreňov.
Hnojenie
Počas vegetačného obdobia je vhodné raz za týždeň pridať tekuté hnojivo pre kvitnúce rastliny. Na jar môžeme aplikovať aj pomaly sa uvoľňujúce granulované hnojivo.
Rez
Na jeseň, pred prezimovaním, je potrebné rastlinu zrezať, aby sme podporili hustý a kompaktný rast. Korunu zrežeme približne na tretinu pôvodnej veľkosti. Odstránime aj všetky poškodené alebo suché vetvičky.
Ochrana
Enciánový stromček je citlivý na chlad a mráz, preto je dôležité ho v zime chrániť alebo pestovať v kontajneroch, ktoré môžeme premiestniť do interiéru. Rastlinu tiež môžu napadnúť škodcovia ako vošky alebo roztoče, ktoré môžeme kontrolovať pomocou biologických alebo chemických insekticídov.
Podobné okrasné stromy a kríky
Pre záhrady, ktoré chcú dosiahnuť podobný okrasný efekt, sú vhodné aj nasledujúce rastliny:
- Bugenvilea (Bougainvillea): Pestrofarebný krík s veľkými, živými kvetmi, ktorý môže byť pestovaný v teplých oblastiach alebo ako kontajnerová rastlina.
- Oleander (Nerium oleander): Stálezelený krík s ružovými, bielymi alebo červenými kvetmi, ktorý je odolný voči suchu.
- Lantana (Lantana camara): Tento krík má pestré kvety, ktoré menia farbu počas svojho kvitnutia, a je vhodný pre slnečné miesta.
- Rododendron (Rhododendron): Tento krík je známy svojimi veľkými, farebnými kvetmi a je ideálny pre tieňové až polotienisté miesta v záhrade.
- Kolkvícia (Kolkwitzia amabilis): Atraktívny krík s ružovými alebo bielymi zvončekovitými kvetmi, ktorý je nenáročný na pestovanie a odolný voči mrazu.
- Kalina (Viburnum): Táto rastlina ponúka širokú škálu druhov s rôznymi farebnými kvetmi a bobuľami, ktoré priťahujú vtáky a včely, a je vhodná do rôznych typov pôd a podnebia.
Enciánový stromček je nádherným prírastkom do každej záhrady, prinášajúcim exotický vzhľad a žiarivé farby, ktoré zaručene upútajú pozornosť každého návštevníka.