Dvojzub: Krásne kvety odolné voči vrtochom počasia
Dvojzub, ako ďalšia z radu oslnivých letničiek, aj tento druh rastliny sa radí medzi slnkomilné rastliny. Ponúka niekoľko možností farebných variácií, ktoré pripomínajú teplú jar a prvé letné lúče. Dvojzub je súčasťou mnohých terás, balkónov, či previsových fontán zdobiacich príbytky mnohých náruživých pestovateľov. Vďaka nenáročnosti na pestovanie a zaujímavému vzhľadu je dvojzub perfektnou voľbou do záhrad rôznych štýlov. Ako zabezpečiť jeho bujný rast a kvitnutie sa dozviete v tomto článku.
Ako pestovať dvojzub?
Dvojzub sa zaraďuje medzi letničky, ktoré kvitnú od prvých teplých lúčov v apríli až do prvých mrazov, najčastejšie v októbri. Pestovanie je jednoduché, dvojzub si nevyžaduje špeciálne podmienky a práve tento fakt robí z dvojzuba optimálnu možnosť výsadby letničiek. Pestovanie tohto druhu rastliny si vo všeobecnosti vyžaduje dostatočné hnojenie, zálievku a primárne slnečné stanovište, bez ktorého by aj závlaha či hnojenie nemalo veľký význam z pohľadu nárastu kvetenstva.
Dvojzub a jeho výsadba
Výsadba dvojzuba sa vo väčšine vykonáva v hrantíkoch, rovnako ako pri muškátoch, či vo visiacich nádobách, ktoré pôsobia vzdušne. Umiestnenie dvojzuba kombinujeme najčastejšie s inými farebnými variáciami, najčastejšie však inými letničkami, ktoré hýria farbami. Ak plánujeme umiestniť dvojzub do tmavých kútov, vhodnou voľbou je ich výsadba z pohľadu solitéru, kedy nenútene doplní farebnú škálu tmavých odtieňov.
Výsadbu umiestňujeme primárne do nádoby, ktorej dno má dierky. Je len na vás, či zvolíte hranty, visiace kvetináče, či iný druh umiestnenia. Dôležité je, aby bola zabezpečená dostatočná regulácia vody, ktorú doplníme o kamienky polohované práve v dierkach. Môže sa zdať, že kamienky dieru čiastočne upchajú, je to však len variácia riešená upchávanie dier koreňovými zväzkami dvojzuba.
Na výsadbu použijeme substrát určený pre letničky. V časti hnojenie sa môžete dozvedieť o mixovaní hnojiva so samotným substrátom. Tento krok neodporúčame vykonávať už počas samotnej výsadby, keďže koreňový systém, ako aj sadenica sama, je oslabený a rastlina by sa mohla pod vplyvom silnej koncentrácie hnojiva spáliť.
Taktiež dbáme na to, aby substrát nepokrýval celú nádobu až po okraj - vždy vynecháme približne 2 centimetre od okraja pre zavlažovanie.
Výsadba na balkón
Dvojzub, Bidens, sa využíva najčastejšie na pestovanie na balkóne. Ako sme už vyššie spomenuli, vďaka širokej farebnej škále je vhodnou voľbou do akýchkoľvek farebnostných paliet. Dvojzub sa skvelo vyníma v susedstve s muškátmi, ktorých farebná voľba je na vás a možno tak vytvoriť nie len harmonizujúci zväzok, ale aj zaujímavý kontrast.
Zalievanie a hnojenie
Zálievka a hnojenie sú dôležité prvky pestovania, o to viac pri letničkách. Snažíme sa o približnú harmonizáciu týchto dvoch zložiek tak, aby ani jedna neprevyšovala.
V prípade zálievky je vhodná príležitostná zálievka rovnako ako pri ostatných letničkách. Zálievku zabezpečujeme podľa aktuálneho počasia, teplôt a zrážok. Množstvo dvojzubov je pestovaných v krytých balkónoch, lodžiach, kde sa prírodná závlaha vo forme dažďa nedostaví. Ak zastiheme daždivý deň, pokojne tieto kvietky môžeme ponechať prírodnej závlahe.
Hnojenie je vykonávané dlhodobým hnojivom, ktoré svoje podporné zložky vypúšťa počas celého obdobia. Toto hnojivo môžeme zakomponovať akonáhle sa rastlina rozrastie a jej koreňové sústavy spevnia. Ak nemáme možnosť aplikácie zmesi substrátu a pevného hnojiva, siahame po tekutom hnojive, ktoré dávkujeme podľa pokynov výrobcu.
Dbáme na to, aby sme pred samotným hnojením zabezpečili dostatočnú zálievku rastliny, a tým sa vyvarovali jej poškodeniu.
Dvojzub a jej rez
Dvojzub, Bidens, režeme po odkvitnutí jednotlivých kvetenstiev, aby sme zabezpečili rovnomernosť a súvislosť rastu nových pukov.
Zimná ochrana a ochrana pred škodcami
Táto letnička nevyžaduje žiadnu ochranu pred zimnými mesiacmi, pretože kvitne len do októbra. Ak sa však zima dostaví rýchlejšie, prvé mrazy často neprežije a pri prudkom poklese teploty ju odporúčame uschovať do svetlých interiérových priestorov.
Rovnako ako iné letničky, ani dvojzub nie je predmetom mnohých škodcov. Ak sa však objavia larvy či iné parazity, reagujeme vhodným postrekom.