Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Dopestujte si podmanivú kaméliu s krásnymi kvetmi

Dumasov román Dáma s kaméliami urobil týmto kvetom skutočne dobrú reklamu, ktorá je však opodstatnená. Krása kamélií (Camellia japonica) a ich podobnosť s ružami, presvedčí nejedného záhradkára zaradiť ich do svojej zbierky. Pôvodne pochádzajú kamélie z Japonska, kde ich možno nájsť vo voľnej prírode. Pestujú sa však už po celom svete a výhodou kamélií je, že im nevadí tieň. Niektoré druhy sú dokonca vyšľachtené k odolnosti voči mrazom, takže ak ich budete chcieť umiestniť do záhrady celoročne, siahnite práve po týchto druhoch. Majte však na pamäti, že na rozdiel od ruží, sú omnoho náročnejšie na starostlivosť a podmienky, preto, ak sa z nich chcete tešiť čo najdlhšie, je dobré vedieť, ako na to.

 

Druhy kamélie, ktoré si môžete vysadiť

Kamélia je vždy zelený ker, alebo malý strom, s lesklými tmavozelenými listami. Kvety sú pomerne jednoduché,  bez vône, za to plné sýtych farieb. Kvety môžu vyrásť až do priemeru 12 cm a líšia sa aj tvarom. Kamélie rastú pomerne pomaly a ide o veľmi kompaktné kry, takže nebudete na ne potrebovať veľa miesta. Dnes už existuje viac ako 200 rôznych druhov týchto krásnych kvetín. My si predstavíme klasický druh – kaméliu japonskú.  

 

Japonské kamélie

 

Kamélia japonská je najrozšírenejším druhom. Dostať ich v rôznych farbách, najčastejšie ide o bieložlté japonské kamélie, červené japonské kamélie a ružové japonské kamélie. Milujú slnko až polotieň a už skoro na jar žiaria krásnymi kvetmi. Jar je takisto vhodným obdobím na ich výsadbu alebo presádzanie. Tento druh vyrastie do maximálnej výšky 200 cm.

 

Ako pestovať kaméliu a ideálne podmienky

Vhodné stanovište pre kamélie

 

Kamélie majú rady dostatok svetla, ale nie priame slnko po celý deň. Znesú aj tienisté stanovište a v zime im nevadí mráz, pretože patria ku chladnomilnejším rastlinám. Ideálne miesto pre kamélie je pod korunou stromu, alebo v tieni terasy, balkóna, alebo v interiéri.

 

Vhodný substrát pre kamélie

 

Pôda by mala byť kyslejšia, priepustná a bohatá na živiny. Vhodné je použiť substrát určený na azalky, rododendrony a ihličnany. Kamélie si vyžadujú vyššiu vlhkosť, okolo 60%, preto zabráňte vyschnutiu substrátu pravidelným polievaním, dokonca môžete listy pravidelne rosiť, ale nikdy nie kvety!

 

Hnojenie kamélií

 

Vhodným hnojivom pre kamélie je hnojivo určené pre azalky, rododendrony, kyslomilné rastliny, hortenzie a vresy. Hnojíme každý týždeň od začiatku rastu (keď sa objavia prvé nové listy) do konca júla. Používame hnojivo pre rašelinné rastliny, a to len polovičnú dávku určenej v návode. Vo fáze pred kvitnutím sa už hnojeniu vyhnite, pretože by mohlo spôsobiť predčasné kvitnutie.

 

Presádzanie kamélie

 

Kamélie možno pestovať v nádobách a stačí ich presádzať len raz za 4-5 rokov, vždy do väčšieho kvetináča. Prípadne vtedy, keď si všimnete, že sa im prestáva dariť. Vtedy skontrolujte korene, môžete ich dokonca skrátiť a vymeniť substrát. Vyberte si takú nádobu ktorá bude vkusne ladiť s farbou kvetov.

 

Zazimovanie kamélie

 

Kamélie možno zazimovať v zimnej záhrade, interiéri, skleníku, verande či na chodbe, teplota by sa však v zimnom období mala pohybovať okolo 5-10°C, počas kvitnutia okolo 16°C, preto ju určite neumiestňujte v blízkosti okna a ústredného kúrenia. Ak máte kaméliu v interiéri, je potrebné miestnosť každý deň dobre vetrať. Kaméliu počas kvitnutia nepresúvajte na iné miesto. Mohlo by sa stať, že o kvety rýchlo prídete.

 

Ako často polievať kaméliu

Kamélie treba polievať vzhľadom na ich vegetačné obdobie. Kamélie kvitnú v období od novembra do apríla, kedy je treba polievanie zintenzívniť. Od augusta do obdobia vytvorenia kvetov, stačí polievať menej.  

 

Na čo si dať pri nákupe kamélií pozor

To najdôležitejšie je, aby ste v čase nákupu kamélií vyberali také, ktoré majú dostatok zdravých zelených listov. Ak už rastlina má aj kvetné puky, tie by mali byť tiež bez poškodenia, chorôb a škodcov. Akákoľvek známka hnednutia alebo vysychania môže spôsobiť minimálne absenciu kvitnutia v tom danom roku.