Dopestujte si morušu so sladkými šťavnatými plodmi
Počuli ste už o stromovej jahode? Jej sladké plody sú plné šťavy a chuti. Vzhľadom sa tiež podobá maline, ibaže je tmavšia a dlhšia. Hovoríme o moruši.
Tento vzácny strom pochádza z Číny, odkiaľ sa rýchlo rozšíril do sveta. U nás sa pestuje predovšetkým moruša biela, ktorá je zastúpená v hojnejšom množstve, ale tiež moruša čierna. Tá je vzácnejšia a jej šľachtením sme na Slovensku získali odolnejšiu odrodu známu pod názvom moruša trnavská. Dnes už tieto mohutné stromy vidno pomenej, no naši starí rodičia si ich isto veľmi dobre pamätajú. Kedysi sa vysádzali do alejí, ale boli časté i v záhradkách, kde sa pestovali ako solitéry. Zasaďte si doma morušu i vy a postaráte sa tak o bohatú nádielku zdravého ovocia s antitoxickými účinkami.
Moruša biela a moruša čierna
Moruša biela je strom, ktorý bohato rodí plody bielej, ružovej, červenej, ale i čiernej farby. Majú intenzívnu sladkú chuť a plody dozrievajú naraz. Keďže dozrievajú vo veľkom množstve, je potrebné ich ihneď spracovať. Moruše pomerne rýchlo podliehajú skaze, preto je potrebné ich zakonzervovať, ale dajú sa tiež vysušiť, zamraziť, či použiť na výrobu džemov, sirupov, likérov i vína. V Číne sa listami moruše živia larvy priadky morušovej. Z ich kukiel sa potom získava hodváb. U nás sa listy používajú na sušenie a sú veľmi účinným doplnkom výživy pre diabetikov. Moruša je častým doplnkom aj pre pacientov liečených na leukémiu.
Moruša čierna je u nás zriedkavejšia, ako biela odroda. Jej plody majú sladko-kyslú chuť a sú plné šťavy. Na rozdiel od moruše bielej dozrievajú postupne. Spoločné majú to, že dávajú bohatú úrodu, ktorú je potrebné rýchlo spracovať.
Pestovanie moruše
Moruša je nenáročný strom, ktorý sa vám za trochu starostlivosti odvďačí bohatou úrodou. Je to košatá drevina, ktorá vyžaduje dostatok priestoru. Myslite na to, keď jej v záhrade hľadáte miesto, zvykne sa vysádzať ako solitér. Rodiť začína v treťom až piatom roku a dožíva sa i 200 rokov.
Moruše sú teplomilné a dobre sa im darí v južnejších častiach Slovenska. Rozmnožujú sa semienkami, ktoré ale nemávajú rovnaké vlastnosti, ako materské stromy a ich úroda býva skromnejšia. Odporúčaným spôsobom rozmnožovania je preto potápanie alebo zakorenenie odrezkov. Tie pestujeme samostatne až kým nevyženú korienky a do voľnej pôdy na záhrade ich presádzame vo veku dva až tri roky. Sadíme v období vegetačného pokoja, na jar alebo na jeseň a hnojíme počas vegetácie iba organickým hnojivom, vďaka čomu získame úrodu v skutočnej bio kvalite.
Aké podmienky si moruša vyžaduje?
Tento teplomilný strom si vyžaduje dobre priepustnú vápenatú pôdu a dostatok vlahy. Korení pomerne hlboko a tak si vie vytiahnuť živiny i zo spodných častí pôdy. Moruše dosahujú výšku 6 – 8 m a šírku koruny 3 – 5 m. Nie sú pestovateľsky náročné. Sú samoopelivé a zasypú vás úrodou v objeme 100 – 200 kg ovocia.
Skôr než zrelé plody začnú opadávať, je potrebné ich obrať. Najjednoduchším spôsobom je striasť ich do plachiet a čím skôr spracovať, keďže pomerne rýchlo podliehajú skaze. Tento strom nie je náročný na rez, na jar po vysadení zrežeme a v ďalších rokoch necháme voľne rásť. Občas možno korunu rezom presvetliť a omladiť, podporíte tak štedrú úrodu. Počas veľkého sucha nezabúdajte zabezpečiť dostatok vlahy.
Škodcovia
Moruša je odolný strom, ktorý netrpí bežnými bakteriálnymi ani hubovými chorobami. Nemá prirodzených škodcov, ktorých by sa bolo treba obávať. Túto krásnu a odolnú drevinu si môžete zakúpiť aj v našom e-shope, kde nájdete široký sortiment ovocných stromov.