Domáci pečený čaj: Zasýti aj zahreje
Pečený čaj si naše prababičky pripravovali ešte dávno pred tým, než sme si mohli ovocný čaj kúpiť v potravinách. Jeho príprava je veľmi jednoduchá a výsledkom bude chutný čaj z domáceho ovocia plný vitamínov, antioxidantov a ďalších živín.
Výroba domáceho čaju je ideálny spôsob, ako využiť ovocnú úrodu. Ak vás už nebaví odšťavovanie a zaváranie, pripravte si pečený čaj aj vy. Zahreje počas chladných večerov, posilní imunitu v chrípkovom období a rozvonia celý váš dom. Poradíme vám, ako pečený čaj pripraviť.
Pečený čaj
Pečený čaj je zmes nadrobno nakrájaného ovocia, ktoré najskôr pečieme s cukrom a korením. Po upečení čaj zalievame horúcou vodou a lúhujeme rovnako, ako klasický sypaný čaj. Domáci pečený čaj obsahuje len to, čo do neho dáte. Nebude obsahovať žiadne zbytočné farbivá a pravú chuť ovocia nebudú prekrývať žiadne umelé príchute.
Čo môžeme použiť na prípravu
Tradične sa na prípravu pečeného čaju používali jablká a hrušky. Podľa toho, čo sa vo vašej záhrade urodí, môžete experimentovať aj s iným ovocím. Vyskúšajte marhule, broskyne, slivky alebo bobuľové ovocie. Lahodný pečený čaj si pripravíte z jahôd, malín i čučoriedok.
Na prípravu čaju môžete použiť aj mrazené alebo sušené ovocie. Netreba sa vyhýbať ani citrusom. Ak radi pijete čaj s niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy, môžete očistený citrón zapiecť priamo so zvyškom ovocia.
Pri pečení domáceho čaju môžete použiť aj rôzne koreniny, ktoré zvýraznia chuť zdravého ovocia. Väčšinou sa používa škorica, zázvor, klinčeky alebo badián, ktoré čaju dodajú úžasnú vôňu. Vhodné sú tiež bylinky ako mäta alebo medovka.
Ovocie pečené s korením vytvorí lahodnú zmes, ktorú si naplno vychutnáte v každej šálke pripraveného čaju. Ak si lámete hlavu nad tým, aké kombinácie chutí otestovať, nezúfajte. Prinášame vám recepty na tie najchutnejšie domáce pečené čaje, ktoré sa oplatí vyskúšať.
Vianočný pečený čaj s rumom
- 400 g jabĺk
- 400 g hrušiek
- 200 g pomarančov
- 1 kg cukru
- 250 ml rumu
- 3 celé klinčeky
- 2 čajové lyžičky mletej škorice
- 1 čajová lyžička mletého badiánu
Pečený čaj z lesného ovocia
- 400 g jabĺk
- 200 g jahôd
- 200 g černíc
- 100 g šípok
- 100 g čučoriedok
- 1 kg cukru
- 1 vanilkový struk
- 10-15 lístkov medovky
Ríbezľový pečený čaj so zázvorom
- 500 g ríbezlí
- 500 g egrešov
- 2 citróny
- 1 kg cukru
- 1 polievková lyžica nastrúhaného zázvoru
Postup prípravy a možnosti konzumácie
Ovocie, ktoré si na prípravu čaju vyberieme, najskôr očistíme. Odstránime všetky stonky, jadierka a kôstky. Ošúpeme iba citrusy. Ovocie nakrájame na menšie kocky a vložíme do väčšieho hrnca. Prisypeme korenie podľa chuti a pridáme cukor.
Cukor pri príprave pečeného čaju funguje ako konzervant. Okrem klasického bieleho môžete siahnuť po trstinovom cukre alebo použiť med. Nič sa nestane, ak dáte na plech piecť len čisté ovocie bez cukru, no bude ho treba skladovať v chladničke a spotrebovať čo najskôr.
Celú zmes dobre premiešame a nasypeme na hlboký plech. Pečieme na 180 °C dovtedy, kým ovocie nepustí šťavu. Zaberie to zhruba hodinu. Počas pečenia párkrát premiešame. Niektoré ovocie veľa šťavy nepustí, preto ho môžeme počas pečenia podliať 1-2 dl vody. Ešte horúcim čajom naplníme menšie zaváraninové poháre. Nie je potrebné zavárať ich, stačí ich prevrátiť hore dnom.
Chutný a zdravý nápoj si pripravíme tak, že 2 až 3 čajové lyžičky pečeného čaju zalejeme 250 ml vriacej vody. Domáci čajík chutí výborne aj na studeno. Počas teplého babieho leta môžete ovocie zaliať vychladenou minerálkou a dochutiť čerstvou citrónovou šťavou. Ovocie na dne šálky určite nevyhadzujte, je vynikajúce.