Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Dlhé čili Joe's Long pre fajnšmekrov

Čili síce nemusí byť každému pochuti, avšak nie je reč o tom, ako táto rastlina efektne vyzerá. Pestovanie v kochlíku či vo voľnej pôde prináša plody, ktoré mnohí z nás považujú za skvelý dochucovací prostriedok. Práve v posledných desaťročiach sa čili teší veľkému záujmu, najmä vďaka ochutnávaní zahraničných jedál, ktorého je čiil často neodmysliteľnou süčasťou. Vďaka správnemu postupu pri pestovaní si zadovážite chutné plody s nezameniteľnou chuťou.

 

Ako pestovať čili Joe’s Long?

Správne pestovanie čili si vyžaduje priamy kontakt so slnečným žiarením, vďaka ktorému nadobúda správnu chuť, arómu a najmä sfarbenie do červena. Teplé a slnečné stanovisko je dôležitou súčasťou celého procesu pestovania plodov. Či už sa rozhodnete pestovať čili v záhradke, alebo na terase balkóna, dôležité je zabezpečiť vhodnú pôdu.

 

Odporúčame vysádzať čili v dvoch dostupných turnusoch, ktoré trvajú od marca do mája a ďalej od septembra do novembra.

 

Čili a jeho výsadba

Čili vysádzame do črepníkov ako solitér, teda nie je vhodná prítomnosť iných rastlín v tom istom črepníku. Korene týchto rastlín môžu byť konkurenčné, čo sa v praxi môže prejaviť ako úhyn jednej z rastlín.

 

Čím väčší kochlík rastline doprajeme, tým je možnosť rýchleho rastu vyššia.

 

Čili Joe’s Long nevyžaduje špeciálny substrát a postačí výživná a oddýchnutá záhradná zemina. Dôležitou poznámkou je odstránenie korienkov burín a predchádzajúcich rastlín z tejto pôdy.

 

Výsadba na balkón

V našich zemepisných možnostiach nie je možné pestovať čili v záhradke celoročne, preto je optimálnym riešením pestovanie v črepníku. Aby sme nemuseli rastlinu každoročne niekoľkokrát presádzať, sadenie do kochlíka je najlepším spôsobom.

 

Starkl.sk ponúka čili Joe’s Long doručované v kontajneroch, kedy tento základ ponechávame s rastlinou aj počas sadenia, a teda šok z novej pôdy nebude až taký badateľný.

 

Hoci sa jedná o črepníkové sadenie, umiestnenie tohto črepníka musí byť taktiež na slnečnej strane, najvhodnejšie je umiestnenie na balkón orientovaný na juh.

 

Zalievanie a hnojenie, rez

Zálievka je pri pestovaní akejkoľvek rastliny kľúčovou zložkou. V prípade pestovania čili,chilly, sa riadime zhodnotením pôdy. Pôda nesmie byť príliš vlhká, inak môže byť rastlina náchylná na viaceré choroby.

 

Vhodným variantom pre hnojenie chilly Joe’s Long je práve dlhodobé, plné hnojivá, ktorých primárnou výhodou je práve postupné uvoľňovanie živín do pôdy a tak sa rozložia priamoúmerne podľa toho, čo aktuálne rastlina potrebuje. Okrem plných hmotných hnojív môžeme pohnojiť pôdu aj tekutými hnojivami, musíme však dbať na fakt, že pôda nesmie byť suchá a pred použitím ju treba zaliať.

 

Rez čili je vykonávaný na jar, ktorý slúži ako omladzovací. Výhonky skrátime približne o ¼  púčikom von. Počas jednotlivých ročných období rez nevykonávame, maximálne pri zbere jednotlivých listov a plodov.

 

Zimná ochrana

Zimná ochrana je potrebná v každom prípade. Črepník s čilli prenášame začiatkom októbra do interiérových priestorov s dostatočným prísunom slnka a dostačujúcou teplotou. Čím je vyššia teplota v miestnosti, tým väčší objem zálievky si čili vyžaduje.