Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Divý vinič dodá fasáde domu krásnu atmosféru

Divý vinič tzv. brečtan alebo brečtan popínavý, je stále zelená popínavá rastlina, ktorá vie vytvoriť hustý porast, zelenú fasádu, ktorá má hlboký koreňový systém. Vďaka tomuto koreňovému systému sa veľmi rýchlo a jednoducho ťahá po celej ploche budov alebo aj múrov. Táto zelená fasáda má malé plody (bobule) tmavomodrej alebo čiernej farby.

 

Využitie brečtana

Plody tejto rastliny vydržia na zelenej fasáde zhruba od júla do septembra. Pre človeka sú tieto plody brečtana jedovaté, avšak pre vtákov jedlé. Bobule z tejto popínavej rastliny, aj keď má jedovaté plody, sa taktiež používajú na výrobu dezinfekčných prostriedkov. Listy z brečtanu majú aj liečivý účinok, používajú sa k výrobe rôznych liečiv, na vonkajšie použitie, napríklad na popáleniny od slnka. Známe je, že brečtan vie odstrániť aj celulitídu.

 

Brečtan ako „druhá fasáda domu“

Brečtan sa využíva najmä vo Veľkej Británii pri bytových zástavbách, ako ochranná izolácia tehlových budov. V horúčavách alebo dažďoch je práve takáto ochrana zelenou fasádou veľmi užitočná a prospešná. Pri dobrých podmienkach, ak má dostatok vody a živín, sa dokáže brečtan rozrásť za krátky čas  až o 1,5 metra. Staršie výhonky brečtanu môžu dosiahnuť dĺžku až okolo dvadsať metrov.

 

Pestovanie divého viniča

Na pestovanie nie je táto rastlina až tak náročná. Ale tak ako aj iné rastliny, aby dosiahli pevného a zdravého rastu, je treba dodržiavať isté podmienky. Ak chceme pestovať divý vinič (brečtan), mali by sme zvážiť, pre ktorý druh sa rozhodneme. Ak sme sa rozhodli pre zelený brečtan, tak jeho nároky na svetlo sú veľmi malé. Preto je pre zasadenie najvhodnejší  polotieň až tieň. Pre brečtan s bledozelenými alebo farebnými listami je podmienkou viacej svetla ako tieňu. Avšak svetlo nesmie byť priame, pretože by túto rastlinu vyšťavilo až dokonca spálilo. Ak by sme chceli brečtan pestovať doma ako okrasnú rastlinu v črepníku, vhodné miesto je nižšia teplota. Napríklad chodba alebo schodisko. Tak ako každá rastlina, tak aj táto potrebuje pravidelné polievanie. No v menšom množstve.

 

Aby sme zbytočne nepreliali túto rastlinu, substrát by mal byť stále vlhký, ale nie premočený. Prílišné polievanie u tejto rastliny spôsobí začernenie listov. Odporúčame ho polievať s vodou izbovej teploty. Počas polievania netreba zabúdať ani na pravidelné hnojenie. Počas teplých letných mesiacov je dobré prihnojiť brečtany približne raz za dva týždne klasickými tekutými hnojivami. Počas zimy postačí, ak budete prihnojiť raz za mesiac.

 

Ako sa divý vinič rozmnožuje a presádza?

Rozmnožovanie  brečtanu je veľmi jednoduché. Postačia nám k tomu vrcholové a stonkové odrezky. Tieto odrezané časti zasadíme do čerstvého substrátu a okrem polievania sa nemusíme starať prakticky o nič, keďže „nová“ rastlina by sa mala chytiť veľmi rýchlo a ľahko. Odporúča sa sadiť po 3 - 4 kusoch do jedného kvetináča a udržiavať teplotu vzduchu.

 

Po asi dvoch týždňoch začne mať brečtan veľké korene a preto sa odporúča presadiť ho do väčšej nádoby.

 

Na presádzanie brečtanov je najvhodnejšie obdobie jar. Keďže ide o popínavú a relatívne veľkú rastlinu, manipulácia s ňou pri presádzaní môže byť trochu náročnejšia. No to neznamená, že by sa presádzať nemala. Stačí, ak s ňou budete manipulovať opatrne. Ak sa brečtan rozhodnete presadiť do kvetináča, mali by ste zvoliť hlbšiu nádobu, v ktorej bude dostatok priestoru pre rast koreňového systému. Počas presádzania zbavte rastlinu vysušených a odumretých listov a výhonkov. Vďaka tomu podporíte jej nasledovný rast.

 

Brečtany nepotrebujú byť udržiavané v extra kvalitných substrátoch a na ich udržiavanie pokojne postačia rašelinové alebo ílovité pôdy strednej kvality, do ktorých môžete zamiešať piesok. Okrem toho im vyhovujú aj stredne ťažké zeminy. Dôležité je, aby bol zvolený substrát dobre priepustný.