Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Decentný tavoľník japonský rozjasní aj vašu skalku

Tavoľník japonský, Spiraea Japonica, je veľmi rozšírenou okrasnou rastlinou, ktorá sa umiestňuje zväčša ako solitér. Tavoľník je charakteristický malými, husto osadenými, kvietkami jemnej ružovej farby, podobne ako rastlina marinka. Táto trvalka je mrazuvzdorná, odolná voči škodcom a možno ju zakúpiť v hneď niekoľkých kultivaroch podľa preferencií. Jedným zo známych kultivarov je Spiraea Japonica 'Shirobana', ktorý je známy tým, že sa jedná o typ zakrpateného tavoľníka. Zakrpatený tavoľník dorastá len do výšky približne 50 centimetrov a je vhodný do stredného pásma vyšších záhonov. 

 

Ako pestovať tavoľník japonský? 

Pestovanie tavoľníku japonského nie je náročným počinom. Základom jeho úspešného pestovania je jeho umiestnenie v záhrade. Najlepšie znáša slnečné a polotienisté stanovisko. Prežije aj v tieni, avšak okvetenstvá nie sú výrazné a je ich neporovnateľne menej ako pri pestovaní tavoľníka na slnečnom stanovisku. 

 

Tavoľník vysádzame od marca do júna s tým, že počas júna vysádzame len vtedy, ak nie sú horúčavy. Ak chceme túto okrasnú trvalku vysadiť v inom turnuse, odporúčame september až október (ešte pred zamrznutím pôdy). 

 

Tavoľník sa môže v záhrade uplatniť ako solitér, časť záhonu, ale aj ako živý plot. Ak však zvolíme tretí variant, musíme sa pripraviť na časté úpravy tvaru a rýchly rast bočných výhonkov, ktoré nie sú žiadúce. Pri správnej starostlivosti a jeho reze sa nám tavoľník odvďačí mimoriadne kvetnatým živým plotom. 

 

Tavoľník a jeho výsadba

 

Výsadba tavoľníka je jednoduchým krokom. Polovicu úspechu zabezpečuje výber správneho stanoviska. Tavoľník vysádzame do priepustnej pôdy. Najlepším variantom je výber rastliny, ktorá je umiestnená v kontajneri. Kontajnerové rastliny nemusíme pred výsadbou nijak zvlášť špeciálne upravovať tak, ako to robíme pri voľnokorenných či rastlinách v baloch. 

 

Jamu hĺbime približne tak, aby bola 2x väčšia ako je samotný kontajner s rastlinou. Zemina v kontajneri je vkladaná do jamy spolu s telom rastliny. Týmto krokom zabezpečíme rýchlejšie a istejšie zakoreňovanie a najmä to, že rastlina si lepšie zvykne na prípadnú diferenciu pH pôdy. 

 

Je dôležité poznamenať, že niekoľko dní po výsadbe tavoľník intenzívne polievame tak, aby sme podporili rast nových koreňov. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Zalievanie je dôležité v prvých dňoch po vysadení do voľnej pôdy. Rovnako je dôležitá pravidelná zálievka v prípade, že sa jedná o tavoľník vysadený do črepníka. Dospelá rastlina s bohatým koreňovým systémom si dokáže sama nájsť zdroje podzemnej vody, príp. jej vystačí bežný úhrn zrážok. 

 

Hnojenie nie je nevyhnutnou súčasťou starostlivosti o tavoľník. Ak však chceme asistovať pri distribúcií živín rastline, siahneme po dlhotrvajúcich hnojivách, ktoré fungujú na princípe vypúšťania živín len vtedy, keď sú splnené isté požiadavky, napr. teplota, vlhkosť zeme a pod. 

 

Rovnako v tomto prípade platí fakt, že po aplikácií dlhodobého hnojiva doprajeme rastlina dostatočnú zálievku (vyhneme sa spáleniu koreňov).

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Väčšina odrôd tavoľníkov japonských sa radí medzi mrazuvzdorné rastliny, ktoré počas zimy nevyžadujú žiadnu špeciálnu asistenciu. Rovnako to platí aj v prípade škodcov, ktoré sa na tavoľníku objavujú len zriedka. Najčastejším problémom je výskyt vošiek na ktoré reagujeme vhodným postrekom. Príčinou výskytu vošiek je najmä problém v príliš častej zálievke, ktorá môže okrem iného spôsobovať aj hnitie jemných vlásočnicových korienkov a úmrtie prislúchajúcich vetiev.