Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Čučoriedky: Odrody, pestovanie a starostlivosť

Čučoriedky patria medzi najobľúbenejšie drobné ovocie mnohých pestovateľov. Ak dodržíte niekoľko základných pravidiel starostlivosti, bohatú úrodu sladkých čučoriedok si poľahky dopestujete aj vy.

Čučoriedky dorastajú na neveľkých kríkoch, ktoré pestujeme v nádobách alebo priamo v záhrade. Dospelý čučoriedkový krík môže mať úrodu až 5 kg za rok a veľkosť plodov ako jednoeurová minca. Samotné pestovanie čučoriedok je nenáročné, majú však špecifické nároky na pôdu a výber stanoviska.

Odrody čučoriedok

Na pestovanie v našich klimatických podmienkach sú ideálne kanadské čučoriedky (Vaccinium corymbosum), ktoré tvoria väčšinu sortimentu kontajnerových sadeníc. 

V rámci tohto druhu existujú stovky odrôd. Líšia sa predovšetkým obdobím dozrievania, veľkosťou plodov, vzrastom kríkov a tiež odolnosťou voči mrazom.

Čučoriedka 'Big Blue' je obľúbený americký šľachtenec s bobuľami veľkými až do 2 cm. Nie všetky bobule dozrievajú naraz, takže obdobie zberu sa predlžuje až na 1,5 mesiaca.

Čučoriedka 'Early Blue' dorastie do výšky až 1,5 m a rastie veľmi kompaktne. Tmavomodré plody sú veľmi aromatické a majú mimoriadne sladkú chuť.

Obrovská čučoriedka 'Heidi' prevyšuje iné odrody svojim silným vzrastom a veľkosťou plodov. Ker je odolný voči mrazom a bohato rodí až 30 rokov.

Čučoriedky 'Baby Blue' sú vďaka svojmu vzrastu ideálne na pestovanie na balkóne či terase. Aj v menších črepníkoch produkujú bohatú úrodu chutných plodov.

Pestovanie čučoriedok v nádobách

Čučoriedky sú známe tým, že vyžadujú kyslú pôdu bohatú na organické látky. Pôda zároveň musí byť dobre priepustná.  Pri sadení priamo do záhrady môžeme pôdu upraviť odležaným kompostom, pieskom a rašelinou. Pozor na ťažkú, ílovitú pôdu – v nej sa čučoriedkam dariť nebude.

Vhodné pôdne podmienky najľahšie dosiahneme, ak čučoriedky zasadíme do nádob. Väčšine odrôd postačí 40 l kvetináč, no čím viac priestoru kríkom doprajeme, tým lepšie budú rásť. Dno nádoby musí mať otvory na odtekanie prebytočnej vody, ideálna je aj drenážna vrstva štrku alebo väčších kameňov.

Ďalším dôležitým faktorom je substrát. Môžeme kúpiť rovno hotový substrát pre čučoriedky a iné kyslomilné rastliny, prípadne ho vyrobiť z kombinácie záhradnej zeminy a rašeliny v pomere 1:3. Osvedčilo sa aj pestovanie čučoriedok v pilinách z ihličnanov, ktoré počas rozkladu vytvárajú kyslé prostredie.

Nádoby umiestnime na slnečné miesto, prípadne do polotieňa. Vhodné sú i balkóny alebo terasy. Čučoriedky v nádobách možno polievať každý deň, najviac vody potrebujú počas kvitnutia a plodenia. Pozor však na premokrenie. 

Okolo čučoriedok pridáme aspoň raz alebo dvakrát ročne kompost alebo organický mulč. Pôde dodá potrebné živiny. Vyhýbame sa hnojivám, ktoré obsahujú vápno alebo vápnik. 

Pestovanie čučoriedok vo vyvýšených nádobách

Obľúbeným variantom pestovania čučoriedok v nádobách je aj ich zakopanie na úroveň pôdy v záhrade, prípadne vytvorenie vyvýšených záhonov. Docielime tak lepšiu ochranu koreňov pred mrazmi. Zároveň tým zabránime miešaniu kyslej a nekyslej pôdy.

 Aj tu je dôležitý výber slnečného stanoviska, na ktorom budú rastliny prosperovať dlhé roky. Korene čučoriedok vyžadujú veľa vzduchu, preto ich nesadíme príliš hlboko. Po výsadbe pôdu výdatne zalejeme.

Čučoriedky pestované v nádobách a vyvýšených záhonoch ocenia vrstvu mulču na substráte, ktorá zabraňuje rýchlemu vysychaniu pôdy. Pokiaľ si ako substrát zvolíme piliny, dbáme na dostatočnú zálievku. Piliny totižto horšie prepúšťajú vodu do hĺbky koreňov. 

Ako rozmnožovať čučoriedky?

Čučoriedky patria k rastlinám, ktoré sa oplatí kúpiť už predpestované. Ak si však chcete rozmnožiť čučoriedky sami, môžete si skúsiť zakoreniť bylinné odrezky. Zbierame ich na jar, v rovnakom čase, kedy kríky striháme. 

Zrelé, jednoročné výhonky odstrihneme na dĺžku 10 až 15 cm. Ponecháme na nich len niekoľko vrchných listov. Na zakorenenie použijeme rašelinu zmiešanú so zeminou alebo kyslý substrát. Odrezky umiestnime na teplé, slnečné miesto a pravidelne zalievame.

Ako strihať čučoriedky?

Čučoriedky rastú veľmi pomaly, takže nevyžadujú pravidelné strihanie. Starším rastlinám môžeme dopriať zmladzovací rez na podporu nového rastu. Tvar kríkov môžeme upraviť aj keď jednotlivé konáre príliš prevísajú alebo sa dotýkajú. Čučoriedky striháme skoro na jar, po uplynutí posledných mrazov. 

Prezimovanie čučoriedok

Napriek tomu, že väčšina odrôd je odolných voči zime, koreňový obal čučoriedok by sme mali chrániť a nevystavovať mrazu. Vo vyvýšenom záhone stačí ku koreňom nahrnúť väčšiu vrstvu substrátu. Čučoriedky v nádobách na pestovanie odložíme na bezpečné miesto, kde im nehrozia návaly snehu. Črepník môžeme obaliť netkanou textíliou a vyplniť slamou alebo suchým lístím, aby korene nezničil mráz.

Choroby a škodcovia čučoriedok

Čučoriedky sú pomerne odolné voči chorobám, no môžu sa na nich objaviť hubové či bakteriálne ochorenia. Patrí medzi ne napríklad bakteriálny šarlach čučoriedky, antraknóza alebo bakteriálna nádorovitosť. Riešime ich čo najskôr odstránením poškodených častí a prevzdušnením čučoriedok rezom. 

Problémom môže byť aj zmena farby listov, ktoré sa však netýka žiadnych ochorení. Hnednutie listov na čučoriedkach sa objavuje pomerne často. Problémom môže byť nesprávne pH pôdy, hnojenie hnojivami s obsahom vápnika a nedostatočná zálievka. Žltnutie listov často vyvolávajú vysoké teplota a málo vody.

Najväčším škodcom čučoriedok sú vtáky a malé hlodavce, ktorým chutí ovocie aj korene rastliny. Prístup k dozrievajúcim plodom im zamedzíme pomocou pletiva alebo ľahkých sietí, ktoré položíme na ker. Z hmyzích škodcov ohrozuje čučoriedky najmä byľomor brusnicový, mora šedá a ovocná alebo obaľovač hlohový. Málokedy však spôsobia výrazné škody.

Aké vitamíny obsahujú čučoriedky?

Možno ste už počuli, že čučoriedky patria medzi najzdravšie ovocie na svete. Okrem toho, že majú vynikajúcu chuť, doplnia organizmus vitamínmi, antioxidantmi a potrebnými minerálmi. 

Čučoriedky v sebe ukrývajú najmä vitamíny A, E, C, B1, B2, B6 a kyselinu listovú. Z minerálov je to najmä vápnik, železo, zinok, fosfor, meď, horčík a taktiež vysoké množstvá betakaroténu.