Čučoriedkový špeciál: Odrody, pestovanie a iné užitočné informácie
Čučoriedky sú obľúbenou plodinou mnohých pestovateľov a práve vďaka lepšej dostupnosti sadeníc či rôznych odrôd, aj jednou z najčastejšie pestovaných ovocných krov. Náležitosti pestovania čučoriedky však nie sú jednoduché a aby sme sa dočkali úspešnej úrody je nutné sa o rastlinu dôkladne starať. Ak si radi zbierate čučoriedky aj v pohodlí vlastnej záhrady, nie len počas prechádzok v lese, čučoriedky sa stanú jej významnou súčasťou.
Pestovanie čučoriedky - čo obnáša?
Stanovisko, zloženie pôdy, zalievanie, hnojenie či rez sú zložkové faktory, ktoré sa vo väčšom či menšom množstve podieľajú na prosperite čučoriedky a jej plodov. Čučoriedka sa zaraďuje medzi rastliny, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť pri pestovaní, kde si prídu na svoje pokročilí záhradkári či zanietení začiatočníci.
Pôda je základ
Pestovanie čučoriedky závisí z veľkej časti práve na pôde v ktorej sa sadenica nachádza. V rôznych častiach Slovenska nájdeme aj rôzne zmesi pôdy s rôznou škálou ich kyslosti, pH kvality. Čučoriedka je jednou z rastlín ktorá vyžaduje pomerne kyslú pôdu, nedarí sa jej v ílovitej a ťažkej vodnatej pôde. Rašelina je základom prežitia čučoriedky bezohľadu na to, či ju pestujeme v črepníku či vo voľnej pôde.
V prípade, že charakter pôdy v našom okolí nevyhovuje čučoriedke snažíme sa ho prispôsobiť niekoľkými zmenami. Už pri sadení môžeme vytvoriť v jame plastový predel, ktorý bude čučoriedku oddeľovať od zásaditej pôdy. Táto možnosť je však z hľadiska udržateľnosti náročnejšia a už počas jesene je nutné pridávať ďalšie kvantá rašeliny, nie len na prezimovanie.
V skutočne veľmi ílovitých pôdach je sadenie čučoriedky kontraproduktívne. Okrem toho, že čučoriedka nedosiahne plný kvet, bude si vyžadovať čoraz viac pozornosti. Riešením môže byť vytvorenie väčšieho rašeliniska, alebo umiestnenie čučoriedky do veľkého črepníka, kde bude pH pôdy dokonalé kontrolované.
Stanovisko, zalievanie a hnojenie
Čučoriedka dosiahne najväčšieho kvetu na slnečnom stanovišti. Tienisté stanovište je úplne nevyhovujúce. Okrem toho, že neprináša prosperitu rastline v nadzemnej časti, (tvorba kvetov, následne plodov), pôda bez slnka nevysychá a tvorí sa zvýšená vlhkosť čo spôsobuje hnitie koreňovej sústavy. Pre rastlinu je dôležité zabezpečiť aspoň 6 hodín na slnku.
Zalievanie nie je pevnou zložkou a pri čučoriedke si naň musíme dávať veľký pozor. Hoci sa môže zdať že čučoriedka preferuje nadbytok vody, nie je to tak. Čo sa zálievky týka, veľmi závisí od polohy rastliny. Slnečné stanoviská potrebujú viac vody ako rastliny zasadené v polotieni. Čučoriedku môžeme zalievať aj viac krát počas dňa, špeciálne počas horúcich letných dní. Dôležité je, aby mala čučoriedka zabezpečený odtok vody. V prípade, že rastlinu prelejeme, dierami na dne črepníka, prípadne kamienkami na dne jamy, si vodu reguluje podľa toho koľko práve potrebuje.
Neexistuje presná dávka vody ktorou by sme mali polievať čučoriedky. Všetko to závisí od veľkosti rastliny a od aktuálneho počasia. Ak však chceme byť perfekcionistami čo sa starostlivosti o čučoriedky týka, zalievame mäkkou vodou. Práve dažďová voda obsahuje najmenej minerálnych solí. Nezabúdame na to, že čučoriedky zalievame v skorých ranných a večerných hodinách tak, aby sme predišli spáleniu listov.
Hnojenie má veľký vplyv na množstvo, ale aj chuť a kvalitu plodov. Vyberáme z kvalitnejších fertilizátorov nezaťažujúcich pôdu na úkor ostatných rastlín. Výhodnejšie je použitie špecializovaných hnojív, ktoré dodajú živiny špecifické práve pre pestovanie čučoriedky. Pred samotným použitím hnojiva nezabúdame rastline dodať výdatnú zálievku aby sme hnojivom nespálili jej korene.
Ošetrovanie sadeníc a ich rez
Ošetrovanie sadeníc by malo byť rutinnou záležitosťou pred každým sadením bezohľadu na to, či sa jedná výhradne o čučoriedku. Jednou časťou je prvotná starostlivosť o budúcu sadenicu, druhou časťou je kontinuálna starostlivosť o prostredie v ktorom čučoriedku pestujeme. Čučoriedka sa zaraďuje medzi ovocné kry, ktorých koreňový systém je pomerne plytký. Táto informácia sa nám zíde v prípade kyprenia pôdy, pričom odporúčame burinu v blízkosti sadenice vytrhávať výhradne ručne.
Prvým rezom čučoriedky je rez, ktorý vykonávame vrámci prípravy sadenice na sadbu. Po jej zasadení odstrihneme výhonky, pričom priestor prenechávame približne 3-4 najsilnejším a vzpriamene rastúcim výhonkom. Ak chceme zabezpečiť súvislé rozkonárovanie týchto výhonkov skrátime ich približne o ⅓ púčikom smerujúcim von. Strihanie na púčik znamená, že vďaka tomu budú nové výhonky smerovať smerom von a teda sa rastlina príliš nezahustí zvnútra. Práve zhustnutie rastliny by mohlo spôsobiť menšiu úrodu.
V prípade, že rastlina čučoriedky už trpí prílišným zahustením, najlepší čas na presvetľovací rez je začiatkom marca. Vyvarujeme sa obdobiam prízemných mrazov a obdobím, kedy začínajú rašiť prvé výhonky. Presvetľovací rez sa vykonáva približne po 3. roku od výsadby.
Odrody čučoriedok
Pestovanie kamčatskej čučoriedky: Čučoriedka kamčatská, alebo Zemolez kamčatský, je druh čučoriedky, ktorá vďaka svojmu pôvodu znesie aj chladné oblasti. Pochádza zo Sibíru a chladnej Kamčatky, avšak zvládne aj teplejšie dni počas leta. Narozdiel od čučoriedky Heidi dorastá do výšky približne 2 metrov, čo môžeme pokladať za nadrozmer. Druhým značným rozdielom je aj fakt, že kamčatskej čučoriedke vyhovuje vlhká pôda a nerobí jej problém ani tienisté či polotienisté stanovisko. Neodporúčame výsadbu na balkón, avšak ak disponujete tienistou záhradou, určite siahnite po tejto vďačnej odrode. Viac sa o pestovaní čučoriedky kamčatskej dozviete v ,tomto’ článku.
Pestovanie kanadskej čučoriedky: Severná Amerika je krajinou o ktorej je známa záľuba v pestovaní týchto vďačných krov. Kanadská čučoriedka patrí k základným druhom a môžeme ju pokojne nájsť aj na terasách v črepníkoch. Výhodou kanadskej čučoriedky vidíme najmä v tom, že sa zaraďuje medzi samoopelivé druhy čučoriedok a preto nepotrebuje partnera pre dosiahnutie úrody. V prípade, že chceme docieliť vyššiu úrodu, určite zvážime tzv. krížové opeľovanie čučoriedkou, ktorá kvitne približne v rovnakom čase, napr. čučoriedka Heidi.
Pestovanie čučoriedky Heidi: Čučoriedka Heidi je druhom obľúbeným najmä pre neskoršiu spotrebu plodov. Plody čučoriedky Heidi sú veľké, mäsité, veľmi aromatické s dostatočne výraznou vôňou. Práve vďaka kvantitatívnym a kvalitatívnym hľadiskám je táto odroda čučoriedky vhodná na spracovanie v podobe mrazenia či kompótu.
Pestovanie nízkej čučoriedky: Málo rozšírená, odroda čučoriedky je aj čučoriedka nízka. Vznikla krížením odrody úzkolistej čučoriedky a vďaka svojmu špecifickému vzrastu ju môžeme pohodlne pestovať aj na malých mestských balkónoch, teda nevyžaduje si veľký objem črepníka. Podmienky na pestovanie ostávajú však rovnaké.
Pestovanie mexickej čučoriedky: Nezvyčajná odroda fuchsie, ktorá vás však prekvapí mimoriadne chutnými plodmi. Na rozdiel od čučoriedky Heidi nie sú však vhodné na zaváranie, skôr na okamžitú konzumáciu a to z dôvodu veľkosti ich plodov. Plody sú pomerne malé, podobajúce sa tým, ktoré môžeme zbierať voľne v lese. Rovnako ako pri čučoriedke kamčatskej, pestovanie čučoriedky tohto druhu je zdanlivo rovnaké. Tienisté stanovisko či vlhkejšia pôda nerobia mexickej čučoriedke žiaden problém. Výhodou je aj pestovanie v dostatočne objemnom črepníku pre dosiahnutie optimálnej úrody.
Aj Vás oslovili čučoriedky? Okrem toho, že sú mimoriadne chutnými plodinami obsahujú aj zložky a vitamíny, vďaka ktorým ulahodíte nie len jazyku, ale podporíte aj vaše zdravie. Ktorá odroda vás zaujala najviac? Prehliadnite si aktuálnu ponuku čučoriedok, bobuľovín, a vyberte tú pravú presne do vašej záhrady.