Cordyline australis: Robustná novozélandská palma
Novozélandská palma, Cordyline australis, je exotická rastlina, ktorá sa dožíva mnohých rokov. Jej prirodzeným prostredím sú priepustné, piesočnaté pôdy Austrálie a Nového Zélandu. Tejto rastline vyhovuje slnečné stanovisko s množstvom slnečných a horúcich dní. V našich zemepisných šírkach ju vysádzame predovšetkým do objemných črepníkov. Vysadiť ju môžeme aj do voľnej pôdy, avšak v jeseni ju musíme zo zeme vykopať a premiestniť ju do vyhrievanej miestnosti. Táto forma zimnej ochrany je pre túto rastlinu nevyhnutnou skutočnosťou, bez ktorej neprežije.
Cordyline australis je rastlina, ktorej listy a palmový kmeň sfarbený do tmavej ebenovej farby. Farba sa môže mierne líšiť od rôznych kultivarov, rovnako aj podmienok pestovania. Novozélandská palma dorastá do výšky približne 200 centimetrov a nie je náročná na pestovanie, najmä ak si odmyslíme potrebu prezimovania v teplej miestnosti.
Ako pestovať Cordyline australis?
Pestovanie Cordyline australis závisí najmä na teplom počasí s menším úhrnom zrážok. Vyhovuje jej piesočnatá, priepustná pôda s dostatkom živín. Ak disponujeme ťažkou, humusovou pôdou, odporúčame úplne upustiť od akejkoľvek zálievky. Ako sme už vyššie v článku načrtli, táto exotická rastlina preferuje slnečné stanovisko, príp. polotieň (minimálne však 6 hodín slnka denne). Tento druh palmy môžeme vysádzať prakticky v ktoromkoľvek mesiaci, dôležitá je prítomnosť dostatočného prísunu slnečných lúčov a teplého, suchého vzduchu.
Novozélandská palma a jej výsadba
Výsadba novozélandskej palmy sa viaže najmä na výsadbu do črepníka, ktorý musí mať minimálne 20 litrov na 50 centimetrov vysokú rastlinu. S veľkosťou rastliny sa zvyšujú aj nároky na objem črepníka. Volím črepník, na ktorého dne sa nachádzajú dierky pre reguláciu vody. Ako substrát používame substrát určený pre pestovanie exotických rastlín, ktorý je zložený predovšetkým z hlinito-humóznej pôdy s prídavkom piesku. Ak je Cordyline australis vysadená do črepníka, musíme jej dopriať a častejšiu zálievku než v prípade výsadby do voľnej pôdy.
Zalievanie a hnojenie
Tento druh rastliny nie je náročný z pohľadu dodávky zálievky. Vyhovuje jej suché prostredie. Preplievanie či zvýšená dávka nepotrebnej zálievky sa prejavuje na rastline negatívne. Korene začínajú hniť a rastlina postupne odumiera. Zálievku rastline distribuujeme až vtedy, keď je kvetináč či pôda úplne vyschnutá - vo všeobecnosti palma znesie viac sucha ako prepolievanie.
Hnojenie je v prípade tohto druhu palmy absolútne nepotrebné. Jej rast nevyžaduje žiadnu asistenciu. Ak rastline začínajú chýbať isté živiny, ktoré spozorujete zmenou sfarbenia listov či objavením sa fľakov, aplikujte jemné dlhotrvajúce hnojivo. Toto hnojivo uvoľňuje živiny postupne podľa aktuálnych potrieb. Voľte hnojivo na exotické rastliny. V špecializovaných obchodoch možno zakúpiť špeciálne hnojivo pre palmy.
Zimná ochrana a ochrana pred škodcami
Zimnú ochranu prevádzame pomocou prenosu rastliny v črepníku do zimnej záhrady, prípadne do teplej miestnosti. Snažíme sa rastline napodobniť podobné podmienky rastu ako v domovskej krajine, a teda výhodou je prítomnosť suchého vzduchu. Hoci si rastlina užíva teplé podnebie a suchý vzduch, neumiestňujeme ju k vykurovacím telesám! So zvyšujúcou sa teplotou v izbe v ktorej rastlina prezimuje sa zvyšuje aj aplikácia zálievky. Pri nízkych teplotách, ktoré sú nevyhnutné len na prežitie rastliny, sa distribúcia zálievky rapídne znižuje.
Cordyline australis nemá v našich končinách prirodzených parazitov. Len zriedka sú napadnuté voškami. Väčšina problémov ústí z prepolievania a zvýšenej vlhkosti zeminy rastliny, rovnako ako neúmerného hnojenia.