Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Chutná brokolica - zelenina nenáročná na pestovanie

Brokolica je plodinou s vysokým obsahom vitamínov, ktoré prispievajú k správnej funkcií celého ľudského tela. Na rozdiel od karfiolu, ktorého je brokolica blízkym príbuzným, je pestovanie brokolice o niečo jednoduchšie. V prípade, že brokolica účinne odolá parazitom môžeme sa tešiť na bohatú úrodu, ktorá je podmienená dostatočnou zálievkou. 

 

Ako pestovať brokolicu? 

Pestovanie brokolice spočíva v správnom výbere miesta výsadby. Táto zelenina potrebuje výživnú humóznu pôdu, ktorú môžeme pred plánovanou výsadbou obohatiť konským či kravským hnojivom zmiešaného so záhradníckou pôdou.  

 

Výhodou brokolice je fakt, že výborne znáša aj ťažšiu pôdu a pestovať ju môžeme až takmer do novembra, pričom účinne odoláva aj nízkym teplotám severného pásma Slovenska. 

 

S pestovaním začíname už počas zimných mesiacov, kedy semienka sadíme do malých nádob vyplnených záhradkárskym substrátom či substrátom určeným pre pestovanie zeleniny. Počas tohto obdobia, ktoré trvá až do teplých marcových dní, poskytujeme priesadám dostatok tepla a svetla. Dôležité je, aby sme planty neumiestňovali na radiátory, ktoré sú počas zimy rozpálené a mladá brokolica by mohla vyschnúť. 

 

Brokolica a jej výsadba

 

Následná výsadba brokolice prebieha počas marca. Tento termín platí najmä pre teplejšie oblasti Slovenska, kde je pôda počas tohto mesiaca už rozmrznutá. S výsadbou brokolice sa nemusíme ponáhľať - istý čas vydrží aj v malom črepníku. Pôda je po zime dostatočne oddýchnutá. V prípade, že chceme brokolici poskytnúť všetky potrebné živiny, môžeme do pôdy zakomponovať aj hnoj o ktorom sme sa zmienili vyššie v článku. 

 

Planty brokolice vysádzame od seba približne s 30 centimetrovým rozostupom tak, aby sme budúcim brokoliciam poskytli dostatočný priestor pre rozvoj ružíc. Po vyhĺbení jamky, o hĺbke cca 15 centimetrov, plantu vložíme do jamy, prihrnieme zemou a doprajeme jej dostatočnú zálievku. 

 

Zalievanie a hnojenie brokolice

 

Zalievanie brokolice je azda najdôležitejší parameter rozhodujúci o možnej úrode. Bez zálievky rastlina prežije - brokolica je mimoriadne odolná rastlina, avšak nedočkáme sa vytúženej úrody. Brokolicu zalievame na dennej báze - najlepšie ráno a večer. Pôdu v ktorej brokolica rastie udržujeme permanentne vlhkú a nenecháme ju vyschnúť. 

 

Hnojenie počas rastu vykonávame hnojivom určeným pre zeleninu - hnojiť môžeme všestranným hnojivom. Väčší dôraz prikladáme vápneniu pôdy a primiešaním humusu ešte pred samotným sadením brokolice. Vďaka tomuto kroku bude pôda vhodne pripravená na pestovanie brokolice.