Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Chilli papričky Elephant Trunk poznáte aj z ázijských bistier

Chilli papričky sú veľmi obľúbenou korenistou plodinou. Mnoho z milovníkov takéhoto typu jedál si začínajú pestovať aj svoje rastliny odrôd, ktoré im chuťovo vyhovujú. Jedným z najobľúbenejších kultivarov chilli papričiek je Elephant Trunk, po latinsky Capsicum anuum Elephant, ktoré sú známe najmä svojim vzhľadom. Od ostatných chilli papričiek sa líšia najmä svojim pretiahnutým telom a mierne oranžovou farbou. Keďže sa jedná o exotickú rastlinu pochádzajúcu z teplých oblastí sveta, odporúčame ju pestovať v črepníku. Črepník môžete počas jari, leta a posledných teplých dní jesene ponechať vonku, na zimu je však nutné umiestniť tieto chilli papričky do zimnej záhrady. 

 

Ako pestovať chilli? 

Pestovanie chilli si vyžaduje trpezlivosť a najmä obozretnosť. Chilli si vyžaduje slnečné stanovisko, najlepšie v závetrí. Rastlina chilli papričky vystavená silnému vetru môže úplne prísť o svoje kvety, a tým pádom aj o svoje plody. Pestovanie odrody chilli Elephant Trunk si vyžaduje väčší črepník, keďže samotná rastlina dorastá do výšky približne 100 centimetrov. Plody tohto kultivaru chilli dosahujú veľkosť približne 30-35 centimetrov, a z tohto dôvodu sa neradia medzi najštiplavejšie odrody (stupeň štiplavosti - 6). 

 

Najvhodnejšou dobou na výsadbu je marec až máj, kedy sú teploty zvyčajne nižšie ako 25 stupňov Celzia. Výhodou tohto kultivaru je fakt, že nemá špeciálne nároky na zeminu či substrát. Použiť môžete dobrú, oddýchnutú zeminu zo záhrady, ktorá bola zbavená plesní a koreňov burín. Druhou možnosťou je výsadba tejto chilli papričky do sklenníka. 

 

Zalievanie a hnojenie 

 

Črepníkové rastliny sú vo všeobecnosti závisle na našej distribúcií zálievky. Výnimkou nie sú ani chilli papričky. Chilli vysadené v črepníku si vyžaduje pravidelnú zálievku. Musíme byť však obozretní - prepolievanie znamená započatie procesu hniloby koreňov, a tým pádom aj odumretia rastliny. Z tohto dôvodu odporúčame by so zálievkou mierni a najm vysadiť chilli do črepníka, ktorý disponuje dierami na svojom dne pre potrebu regulácie vody. 

 

Hnojenie chilli papričiek je nutnosťou, vďaka ktorej si dopestujeme vlastné chutné plody. Najčastejšie využívame plné hnojivá, ktoré sú presne uspôsobené pre potreby pestovania chilli papričiek. Ako doplnok môžeme použiť tekuté hnojivá, ktoré si však po svojej aplikácií vyžaduju bohatú zálievku (predchádzame spáleniu koreňov). 

 

Zimná ochrana a ochrana pred škodcami 

 

Zimná ochrana pri pestovaní čili papričiek prebieha vo forme prenosu črepníka s rastlinou do interiérových podmienok, kde zabezpečíme optimálnu teplotu na jej prezimovanie. Odporúčame ju umiestniť do miestnosti s nižšou izbovou teplotou, do závetria a mimo vykurovacích telies. So znižujúcou sa teplotou v miestnosti, v ktorej sa nachádza čili paprička, klesajú aj nároky na zálievku. Naopak, ak máme chilli papričku umiestnenú v teplej izbe, tak rastlinu polievame v častejších intervaloch. 

 

Ochrana pred škodcami je málo využívaná, keďže chilli papričky sú napadnuté škodcami len veľmi zriedka. Ak sa tak však stane, aplikujeme postreky, ktoré sú však určené pre postrek rastlín určených na priamu konzumáciu. Nepostrekujeme agresívnymi chemickými postrekmi, keďže máme na mysli fakt, že chilli papričky sú po dozretí vhodné na priamu konzumáciu.