Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Chcete mať rozkvitnuté leto? Zasaďte si tieto kvety

Rozkvitnutá letná záhrada je tou najlepšou odmenou za vytrvalú prácu každého záhradkára. Pestrofarebné a voňavé kvety k letným mesiacom jednoducho patria. Ktoré z nich by nemali chýbať ani vo vašich záhonoch?

 

Najkrajšie kvety kvitnúce celé leto

Záhrada má v každom ročnom období inú podobu, čomu by sme mali prispôsobiť aj výber okrasných rastlín. Po odkvitnutí jarných tulipánov, hyacintov či krásne voňajúcich konvaliniek prichádzajú na rad letné kvety. Inšpirujte sa výberom tých, ktoré vám budú robiť radosť počas celého leta.

 

Hortenzia

 

Hortenzie sú elegantné krovité trvalky, ktoré sa v lete pýšia krásnou, plne zakvitnutou korunou kvetov. Ich sfarbenie môže byť rôzne. Často sa stretávame s bielou, ružovou alebo fialovou farbou. S trochou snahy ale môžeme dosiahnuť aj sýto modré kvety. 

 

Farba niektorých druhov hortenzií sa mení v závislosti od pH pôdy od modrej (v kyslých pôdach s pH menej ako 5,5) cez ružovú, až po červenú (v zásaditých pôdach). K týmto druhom patrí napríklad hortenzia kalinolistá alebo hortenzia pílovitá.

 

Hortenzie vysádzame buď do záhona, alebo do dostatočne veľkej nádoby, vďaka ktorej nám budú robiť radosť aj na terase alebo balkóne. Hortenziám najviac vyhovuje čiastočne zatienené stanovisko, na ktorom nehrozí, že listy spáli prudké slnko (ideálne s obedňajším tieňom a ranným a večerným slnkom).  

 

Hortenzie vysádzame na jar, ihneď po posledných mrazoch, alebo na jeseň. Jesenná výsadba je vhodná pre väčšie rastliny, ktoré dokážu prežiť zimu. Hortenzie obľubujú hlbokú priepustnú zeminu, bohatú na humus. Do jamy pri výsadbe pridávame aj trochu rašeliny. 

 

Kvety potrebujú pravidelnú a primeranú zálievku. Čím väčší je ker, tým viac vody spotrebuje a v období kvitnutia to platí dvojnásobne. Nie je dobré, ak zálievku na nejaký čas vynecháte, pretože rastlina môže ľahko vyschnúť.

 

Kvitnutie hortenzie je dlhotrvácne. Záhradu vám skrášli od začiatku leta až do neskorej jesene a nádherne sa vyníma aj vo vázach. Ak tieto nenáročné trvalky zatiaľ nepestujete, v e-shope Starkl si môžete vybrať krásne hortenzie v mnohých farbách.

 

Levanduľa

 

Kvety levandule vnesú do záhrady nádhernú, upokojujúcu vôňu Stredomoria. Jemná modrá až fialová farba očarí všetkých milovníkov byliniek, ktorí chcú mať z kvetov aj trochu úžitku. Levanduľa má bohaté využitie v kuchyni a ako liečivá bylinka sa používa na mnohé medicínske účely.  

 

Levanduľu pestujeme v záhrade alebo na balkóne. Hlavne väčšie druhy vyžadujú dostatok priestoru, aby sa mohli naplno rozrásť a stále mať dostatok vetrania. Na jej výsadbu je optimálne jarné obdobie, v ktorom sa pôda postupne zohrieva a má dostatok vlhkosti. Sadíme v mesiacoch marec až jún, s výsadbou starších rastlín môžeme počkať do jesene. 

 

Darí sa jej v ľahkej, priepustnej, piesčitej a slabo vápenatej pôde. Jej pH by malo byť okolo 6 až 7. Potrebuje slnečné stanovisko a vyššie teploty, ktoré podporia bohaté kvitnutie a silnú vôňu. Vysadená levanduľa nepotrebuje veľa údržby. Polievame iba v období dlhšieho sucha.

 

Aby mala levanduľa čo najviac krásnych kvetov, dvakrát za rok rastliny zastrihávame. Prvý raz zrežeme výhonky v marci, aby rastlinu nevyčerpávali a aby sme podporili hustejšie kvitnutie. Na začiatku leta odstrihneme všetky rozkvitnuté stonky, čím povzbudíme rastlinu k opätovnému kvitnutiu. Ďalšiu vlnu kvetov môžeme očakávať pár týždňov po zbere.

 

Ak vám v záhrade či na balkóne počas leta chýba krásna vôňa a trocha farby, voňavá levanduľa je jasnou voľbou. Starostlivosť o ňu je nenáročná a sušené kvety vám budú robiť radosť počas celého roka.

 

Plamienok

 

Popínavé plamienky patria medzi kvitnúce trvalky s bohatým a vytrvalým kvitnutím. Počas leta ozdobí každý plot či múr záplavou fialových, modrých, červených alebo ružových kvetov. Obdobie kvitnutia závisí od toho, aký druh plamienka si vyberiete.

 

Veľkokveté hybridné plamienky, ktoré prinášajú veľkú rozmanitosť tvarov a farieb kvetov, kvitnú počas sezóny dvakrát. Hlavným obdobím kvitnutia je máj a jún, ďalšie kvitnutie je v auguste až septembri. Rozkvitnuté leto na záhrade vám prinesú odrody plamienka vlašského.

 

Plamienok vyžaduje tieň a vlhkosť pre korene a dolnú časť rastliny, zatiaľ čo kvety a listy privítajú dostatok slnka a tepla. Dôležité je vybrať pre ne miesto chránené pred vetrom. Pôda musí byť vlhká, ale nie zamokrená, priepustná a bohatá na humus. Plamienky vyžadujú oporu v podobe plota, opornej mriežky, múru, starého stromu či altánku. 

 

Chcete skrášliť svoju letnú záhradu veľkými a voňavými kvetmi plamienka? Plamienky pohodlne nakúpite v našom e-shope.

 

Slnečnica

 

Slnečnice boli kedysi obľúbenými rastlinami v záhradách a je veľká škoda, že sa z nich v posledných rokoch takmer úplne vytratili. Tradičné žiarivo žlté kvety slnečníc sú jasným symbolom leta. Ak si chcete záhradu ozvláštniť, môžete si vybrať z nových kultivarov, ktoré hrajú odtieňmi oranžovej, hnedej až bordovej farby.

 

Slnečnice sa uspokoja s malým priestorom a vďaka svojej výške nebudú prekážať „kobercu” iných letných kvietkov, ktoré môžete vysadiť na rovnakom mieste. Vybrané druhy a kultivary môžeme pestovať aj v črepníkoch na balkónoch či terasách.

 

Slnečnice sú jednoročné rastliny vysoké 1 až 3 metre. Kvitnú počas celého leta, často až do neskorej jesene. Kvitnutie môžeme podporiť, ak pravidelne odstránime zvädnuté kvety. Najviac kvetov do záhrady prinesú tradičné druhy slnečníc. 

 

Ako názov napovedá, slnečnice obľubujú veľa slnka a tepla. Slnečnice potrebujú najmenej šesť až osem hodín priameho slnečného žiarenia denne. Vysádzame ich na stanovisko chránené pred vetrom. Nie sú to náročné rastliny a hoci vyrastú aj v polotieni, budú málo kvitnúť. 

 

Slnečniciam sa príliš nedarí v kyslej a štrkovitej pôde. Volíme kvalitnú, dobre priepustnú pôdu. Udržujeme ju mierne vlhkú. Počas prvých letných horúčav výdatne zavlažujeme. Vďaka prihnojovaniu zvýšime počet kvetov aj dĺžku kvitnutia. 

 

Priesady slnečníc pestujeme najskôr v interiéri, aby sme ich mohli do záhrady vysadiť už skoro na jar. Ak chcete vysadiť semienka rovno do záhona, počkajte do konca marca, kým sa viac oteplí. Semienka alebo priesady vysádzame minimálne v 20 centimetrovom rozostupe.

 

Slnečnice pritiahnu pozornosť rôznych opeľovačov a hmyzu, vrátane včiel. Radšej ich preto nevysádzajte tesne vedľa záhradného posedenia alebo na miesta, kde sa hrajú deti. Semienka dozretých slnečníc si môžete nechať pre seba alebo počkať, kým si na nich v jeseni pochutia vtáky.

 

Farebné letničky na slnko i do tieňa

Letnú záhradu dokážu spestriť mnohé kvitnúce trvalky. Do zmiešaného záhonu na priamom slnku môžete vysadiť rebríček, poludňovky (Delosperma Delosperma), pestré floxy a kokardy. V tieni sa bude dariť žiarivým lobelkám, drobným kysličkám i náročnejším fuksiám.

 

Letné kvety na balkón

Rovnako ako vaša záhrada, aj balkóny a parapety počas leta ožívajú všetkými farbami. Ideálnym kandidátom pre závesný kvetináč bude železník, ťahavá rastlinka kvitnúca od jari až do prvých mrazov. Na letnom balkóne by nemali chýbať ani ohnivé aksamietnice. Kvitnú počas celého leta, nevyžadujú veľa starostlivosti a navyše odpudzujú škodcov od ostatných balkónových kvetov.