Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Cesnak: Kupovať alebo pestovať?

Cesnak je starým známym prírodným antibiotikom, o čom nesporne vedeli už naši predkovia. Obsahuje látku alicín a tiež iné zdraviu prospešné minerálne látky. Medzi ne patrí železo, draslík, sodík, jód, vápnik, horčík a mnohé ďalšie. Nájdeme v ňom tiež vitamíny A, B, C, či kyselinu listovú. Cesnak bol vo veľkej miere obľúbený predovšetkým u starých Egypťanov, či Rimanov. Tí mu dokonca pripisovali rôzne, až priam magické účinky. V Ríme verili, že cesnak dodáva odvahu, a preto ho používali počas bitiek. Egypťania zas využívali cesnak počas stavby pyramíd, kde ho podávali otrokom, aby ich chránil pred chorobami. Počas druhej svetovej vojny sa cesnak používal na dezinfekciu rán vďaka svojim antiseptickým účinkom. Samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na tú najmagickejšiu vlastnosť cesnaku. A to, že ľudia verili, že cesnak odháňa zlých duchov. Mnohokrát si ho teda vešali k dverám, aby zabránili vstupu týchto zlých síl do domu.

 

Pestovanie vlastného cesnaku

Cesnak patrí medzi základné pestovateľské plodiny, ktoré sa vyskytujú v našich záhradách už od nepamäti. Cesnak zvláda skoro každú pôdu, rastu vyhovuje chladnejšie prostredie a slnečné stanovisko. Na vysádzanie môžeme zvoliť buď október alebo marec a apríl. Podľa toho, či máme jarnú alebo jesennú výsadbu. Jesenná výsadba ale zvykne byť výnosovo bohatšia. Cesnak nemá rád veľa vody, zalievame ho teda iba v prípadoch veľkého sucha. Táto plodina nie je náročná na pestovanie. Predstavuje to výhodu predovšetkým pre tých, ktorým prekáža cesnak predávaný v obchodoch. Z drvivej väčšiny sa jedná o cesnak, ktorý je dovážaný z Číny. Problémom môžu byť látky používané pri pestovaní, pretože v Číne používajú aj zakázané pesticídy. Domáckym pestovaním si tak zabezpečíte zdravý a výživný cesnak, ktorý budete mať navyše stále po ruke.

 

Liečivé účinky cesnaku

Ako sme si uviedli, cesnak obsahuje rôzne liečivé látky a vitamíny, ktoré sú zdraviu prospešné. Pomáha pri zlepšovaní krvného obehu a znižuje cholesterol, čím pôsobí ako prevencia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami. Cesnak tiež dopomáha k znižovaniu vysokého krvného tlaku. Nepochybne posilňuje imunitu, vďaka čomu je obľúbený predovšetkým počas zimných mesiacov. Dokáže veľmi účinne bojovať s nádchou. Cesnak tiež pomáha pri trávení, keďže urýchľuje rozkladanie potravy.

 

Konzumácia cesnaku

Aby ste sa však neminuli jeho účinku, je potrebné vedieť, koľko cesnaku denne predstavuje ideálnu dávku. Odborníci sa zhodujú, že liečivé účinky cesnaku sa prejavujú po konzumácii dvoch až troch stredných strúčikov denne. Ak sa vám páči myšlienka konzumácie cesnaku ako lieku, receptov je hneď niekoľko. Na maximalizáciu uvoľnenia liečivých látok je dôležité požívať cesnak v surovom stave. Tepelná úprava a varenie z neho vylučujú dôležitú látku alicín. Najúčinnejšia je konzumácia podrveného alebo nakrájaného cesnaku na tenké plátky, čo pomáha liečivú látku uvoľňovať. Keďže pre niektorých môže predstavovať problém zjesť cesnak v takomto tvare, existuje možnosť primiešať si ho k iných potravinám. Môžete ho skombinovať s niečím, čo máte radi. Či už to je med, mäso alebo kompót. Ak by ste chceli neutralizovať chuť cesnaku, odporúča sa zapiť ho mliekom. To ma zázračný účinok a zjemní aj prípadný pach v dychu.

 

Slaná cesnaková pasta

Veľmi ľahko si dokážeme pripraviť slanú cesnakovú pastu, ktorá nám výborne poslúži ako dochucovadlo jedál. Najskôr si cesnak olúpeme a rozpučíme. Pri príprave veľkej dávky odporúčame použiť mixér. Následne pridáme soľ a pastu naplníme do malých fliaš. Uzavrieme viečkom a uložíme do chladničky, kde nám vďaka zakonzervovaniu soľou vydrží. Slaná cesnaková pasta je mimoriadne vhodná pri varení, napríklad do zápražok, polievok, či na pizzu.