Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Calibrachoa známa aj ako minipetúnia s krásnymi kvetmi

Calibrachoa je jednoročná okrasná rastlina, ktorá pochádza z čeľade ľuľkovité. Často sa zaraďuje medzi mini petúnie, avšak táto rastlina dorastá do výšky až 60 centimetrov. Najčastejšie ju vysádzame do črepníkov, truhlíkov a umiestňujeme ju na balkóny, terasy a pod. Calibrachoa je okrasná rastlina s množstvami kultivarov, a to napríklad Calibrachoa ‘Indigo’, ‘Red lips’,’Mango’ a pod. Všetky kultivary sa od seba líšia najmä veľkosťou kvetov, sfarbením okrasných lístkov, prípadne doby kvitnutia a pod. Táto mini petúnia kvitne bohatým kvetom, avšak len v prípade, že je zabezpečené dostatočné slnečné lúče. Vysádzame ju do závetria a dobre sa znáša aj s ostatnými okrasnými rastlinami, ktoré môžeme vysadiť do toho istého črepníka. 

 

Ako pestovať Calibrachoa? 

Pestovanie Calibrachoa nie je náročnou úlohou. Musíme si uvedmiť, že táto rastlina disponuje jemnými kvetmi aj jemnými listami. Už z tohto pozorovania usudzujeme, že je pre ňu dostatočná zálievka veľmi dôležitá. Aby sme zabezpečili bohaté kvitnutie, umiestňujeme túto mini petúniu na slnečné stanovisko (aspoň 6 hodín slnečného svetla) a najlepšie do závetria. Pestovanie tejto balkónovej rastlinky zvládne aj záhradkár - začiatočník. 

 

Calibrachoa a jej výsadba

 

Výsadbu Calibrachoa prevádzame zväčša do črepníkov. Je len na nás, akú veľkosť zvolíme. Sadenice mini petúnie sú pomerne malé a rozrastú sa podľa toho, koľko voľného priestoru jej črepník ponúka. Vysádzame ju do substrátu pre letničky, prípadne pre balkónové rastliny. Ak disponujete výživnou zeminou v záhrade, môžete použiť aj tú.  

 

Calibrachoa kvitne od mája do septembra, pričom množstvo kvetenstiev ovplyvňuje slnko, ale aj množstvo výživy v pôde. Túto rastlinu vysádzame do truhlíka, kde umiestňujeme približne 6 rastlín (v závislosti od odrody môžeme aj viac). Truhlík by mal disponovať dierami na svojom dne tak, aby bola zabezpečená regulácia vody (voda cez diery odteká). Korene nemusíme pred výsadbou strihať ani skracovať, petúnia má jemné vlásočnicové korienky, ktoré by sme týmto zásahom zbytočne oslabili. 

 

Zalievanie a hnojenie

 

Zalievanie je pre Calibrachoa veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti. Zalievame na dennej báze, najlepšie však ráno a večer, teda práve vtedy, keď slnko priamo nespaľuje listy a kvety rastliny. Ak by sme petúniu poliali počas dňa, tak by slnko mohlo spáliť listy. Výdatnú zálievku rastline zabezpečujeme najmä po jej presadení. Ďalej rastlinu zalievame na denne, prípadne do truhlíka umiestnime nástroj na meranie vlhkosti pôdy. 

 

Hnojíme pravidelne, prakticky môžeme do pôdy zapracovať dlhodobé hnojivo. Ďalšou možnosťou je použitie kvapalného hnojiva, ktorým môžeme hnojiť po celú dobu kvitnutia. Dôležité je podotknúť, že neprekračujeme odporúčané dávky hnojiva, inak môžeme rastline spáliť korene a tým rastlina uhynie. Počas obdobia hnojenia zvýšime dávku zálievky rastliny. 

 

Calibrachoa a jej rez

 

Calibrachoa je jednoročná balkónová rastlina, ktorá počas jesene postupne odumiera. Jej zaujímavosťou však je, že si nevyžaduje takmer žiadny rez, pretože disponuje samočistiacou schopnosťou. V prípade nutnosti však môžete odstrihnúť odkvitnuté kvety. 

 

Ochrana pred škodcami 

 

Calibrachoa je nenáročná rastlina, ktorá nebýva často terčom parazitov či iných škodcov. Najčastejšie sa vyskytuje žltnutie listov a múčnatka. Oba prípady sú zapríčinené zálievkou či nesprávnym hnojením. Prílišné hnojenie oslabuje imunitu rastliny, a preto je veľmi náchylná na múčnatku. Žltnutie listov signalizuje ich spálenie, kedy sme rastline nezabezpečili dostatok zálievky po hnojení.