Bôb: Chutná a zdravá strukovina
Vo väčšine moderných kuchýň Európy ho úplne nahradila fazuľa, čo je veľká škoda. Bôb záhradný obohatí jedálniček každého pestovateľa. Patrí k najskorším rastlinám na hriadkach a ak mu počas roka doprajete vhodnú starostlivosť, odmení sa chutnou a výživnou úrodou.
Bôb - zabudnutá strukovina
Bôb radíme medzi najstaršie druhy zeleniny vôbec. Spomína sa dokonca aj v Biblii. V minulosti sa pestoval v Stredozemí, Ázii a neskôr aj v Amerike. Postupne ho vytlačilo pestovanie strukovín, akými sú fazuľa či sója. V porovnaní s nimi bôb možno nemá rovnakú priazeň pestovateľov, zato je však oveľa prínosnejší pre naše zdravie.
Niektoré z odrôd bôbu pestovaných na Slovensku sú určené na konzumné účely a iné ako krmivo pre zvieratá. V gastronómii má najväčšie využitie bôb obyčajný pravý (Faba vulgaris subsp. Vulgaris), známy aj ako bôb záhradný. Konzumujeme z neho semená, ktoré sú ploché, dlhé až 30 mm a široké až 25 mm.
Bôb záhradný sa svojimi vlastnosťami i nárokmi odlišuje od ostatných strukovín. Je odolný voči mrazom, preto sa jeho ozimné odrody môžu vysievať už na jeseň. Jarné odrody patria medzi prvé vysádzané plodiny v roku.
Ako sadiť bôb?
Bôb záhradný pestujeme zo semien. Vysievame skoro na jar (február až marec) do hĺbky 4 až 8 cm a v spone 30 × 10 až 15 cm. Čím skôr plodinu vysejeme, tým bude lepšia úroda. Vo veľmi chladných polohách sa odporúča predpestovať si priesady v zakoreňovačoch siatím vo februári. Klíčenie urýchli namočenia semien pred výsevom na 5 hodín do vody.
Pôda
Hlavný koreň bôbu môže siahať až do hĺbky jeden meter, preto vyžaduje dobre pripravené a hlboké pôdy. Ideálne sú pôdy úrodné, stredne ťažké a alkalické s pH 7 až 8. Neznáša však pôdy zamokrené. Poruchy v raste a vo výžive sa prejavujú na pôdach s pH pod 5,5.
Miesto
Na výsadbu volíme slnečné miesta s vhodným pôdnym zložením. Malo by byť chránené pred silnými vetrami. Pozor, bôb nemôžeme pestovať na rovnakom mieste ako iné strukoviny najmenej 4 až 6 rokov.
Svetlo
Stanovisko by malo byť slnečné, avšak bôb dobre znáša aj svetlé okraje porastov drevín.
Zalievanie
Bôb je náročný na pôdnu vlahu. Najmä počas suchej jari je dôležité, aby ste rastliny poriadne polievali. V opačnom prípade im opadajú kvety a mladé struky. Hojne zavlažujeme aj po odkvitnutí, aby sme predišli voškám.
Ako rozmnožovať bôb?
Bôb obyčajný je jednoročná rastlina. Suché semená sa dajú dlhodobo skladovať na výsev – klíčivosť si udržiavajú až 8 rokov.
Kedy zbierať bôb?
Od začiatku júla zbierame ešte nezrelé struky, z ktorých používame mladé semená. Výborne chutia mierne čerstvé alebo mierne podusené. Zrelé semená na vysušenie zbierame až od konca augusta.
Treba bôb hnojiť?
Pôda, v ktorej bôb rastie, musí byť dobre zásobená vápnikom, fosforom, horčíkom a draslíkom. Pozor – je citlivý na chlórne hnojivá, preto uprednostňujeme sírne. Plodina znáša i jesenné hnojenie maštaľným hnojom.
Skladovanie bôbu
Bôb pripravíme na uskladnenie, podobne ako iné strukoviny, dôkladným presušením. Skladujeme ich v uzavretých nádobách na chladnejšom a tmavom mieste. Nezrelé struky (v tzv. mliečnej zrelosti) používame buď čerstvé alebo sterilizované.
Choroby a škodcovia bôbu
Úrodu bôbu v záhradách napádajú rôzne plesňové a vírusové ochorenia. Patrí medzi ne hnedá škvrnitosť bôbu, pleseň sivá či múčnatka. Najznámejšími a najrozšírenejšími škodcami bôbu sú vošky, vrátane vošky makovej. Ďalšími škodcami sú strapky a listárik čiarkovaný.
Aké vitamíny obsahuje bôb?
Táto strukovina v sebe ukrýva veľké množstvo pre človeka potrebných bielkovín. Okrem toho do jedálnička doplní vitamín C a vitamíny B skupiny, draslík, horčík, fosfor, vápnik, zinok i železo.
Recepty z bôbu
Bôb môžeme použiť na prípravu mnohých chutných jedál, vrátane lahodných polievok, nátierok, do cestovín, ako prílohu k mäsu či do zeleninových fašírok. Inšpirujte sa rýchlymi receptami.
Krémová polievka z bôbu
Potrebujeme:
- 300 g mladý bôb
- 100 g zemiaky
- 50 g cibuľa
- 20 g maslo
- 1 ČL škrob
- 4 PL citrónová šťava
- 400-500 ml voda
- 2 PL olivový olej
- soľ, korenie a pažítka podľa chuti
Postup:
Očistený bôb a ošúpané zemiaky nakrájané na malé kocky spolu varíme do mäkka.
Očistenú cibuľu nakrájame na plátky a krátko opražíme na masle. Opraženú cibuľu, uvarený bôb a zemiaky spolu s troškou vody rozmixujeme mixérom dohladka. Rozmixovanú zmes dáme naspäť do hrnca.
Zalejeme vodou, pridáme soľ, korenie, citrónovú šťavu, nasekanú pažítku a aj škrob rozrobený v troške vody. Krátko povaríme a po odstavení primiešame olivový olej. Polievku posypeme nasekanou pažítkou a teplú podávame.
Bôbová nátierka
Potrebujeme:
- 250 g mladý bôb
- 1 ks cibuľa pokrájaná na kocky
- 1 ks cesnak pokrájaný na plátky
- olivový olej
- kúsok masla
- petržlenová vňať, kôpor, soľ a korenie podľa chuti
Postup:
Bôb uvaríme vo vode úplne do mäkka. Na olivovom oleji s trochou masla speníme do sklovita cibuľu s cesnakom. Restovanú pridáme k vytlačenému bôbu, osolíme, okoreníme a pridáme bylinky podľa chuti. Všetko spolu rozmixujeme tyčovým mixérom. Podávame s chrumkavým pečivom.