Arónia - živý plot aj zdravý plod
Začínate s pestovaním arónie? Arónia čiernoplodá nevyžaduje veľa starostlivosti a prispôsobí sa rôznym pestovateľským podmienkam. Obľúbená je najmä pre svoje mimoriadne zdravé bobule, ako stvorené na prípravu domácich džemov či sirupov. Určite si zaslúži miesto vo vašej záhrade.
Arónia - čo to je?
Arónia čiernoplodá je nízky ovocný ker z čeľade ružovité. Pochádza z východu Severnej Ameriky. Jej latinský názov je Aronia melanocarpa, často sa nazýva aj jarabina čierna alebo arónia čierna. Je jedným z troch druhov krov, ktoré patria do rodu arónia. Ďalšie dva sú arónia jahodovolistová a Aronia prunifolia. Arónie sú vzdialene príbuzné s hruškou a jarabinou.
Arónia dorastá do výšky 2 metrov, pričom vyšší vzrast je príznačný pre jedince pestované v severných polohách. Má jednoduché, striedavé, hladké a lesklé listy, ktoré majú v lete tmavozelenú farbu. Na jeseň sa zafarbia do výraznej červenej farby.
Drobné kvety arónie vytvárajú na jar chocholíkové súkvetia, majú bielu alebo bielo-ružovú farbu. Plody sú malé malvice tmavomodrej až čiernej farby s trpkastou, trieslovinovou chuťou. Dozrievajú počas leta a na rastline sa držia až do zimy.
Arónia bola kedysi v Amerike bežná a hojná rastlina. Bobule, listy a vetvičky používali domorodí Američania rôznymi spôsobmi, hlavne pri príprave mäsa a iných pokrmov, ale aj ako medicínu. Začiatkom 20. storočia sa rastliny zo Severnej Ameriky rozšírili do krajín východnej Európy, kde sa im začalo dobre dariť.
Netrvalo dlho a arónia si získala aj pozornosť vedcov. Jej popularita vzrástla hneď po tom, čo sa zistilo, že bobule arónie majú vysoký obsah vitamínu C. Okrem toho majú výrazne viac antioxidačných vlastností ako väčšina ovocia, vrátane čučoriedok a dokonca aj bazy. Vďaka ďalším výživným látkam sa dnes plody arónie považujú za superpotravinu.
Ako komerčná plodina sa pestuje prevažne na výrobu ovocnej šťavy, prírodných príchutí a farbív. V súčasnosti je najväčším svetovým producentom plodov arónie susedné Poľsko. V záhradách sa často vysádza ako ozdobný ker alebo živý plot. Arónie sú odolné voči suchu a mrazom, škodcom i chorobám. Dobre znášajú i priemyselné znečistenie.
Ako pestovať aróniu čiernoplodú?
Kríky arónie sa ľahko pestujú a sú atraktívne po celú sezónu. Ide o odolnú a prispôsobivú rastlinu. Patrí medzi samoopelivé rastliny, takže nie je potrebné pestovať samčiu aj samičiu rastlinu. Kvitnúce kríky budú na jar plné života, arónia priláka včely aj motýle.
Nároky na slnko
Najväčšiu úrodu arónia vyprodukuje, ak bude rásť na priamom slnku. Vôbec to však nie je podmienka úspešného rastu. Darí sa jej aj v polotieni, pod vyššími stromami alebo vedľa steny domu, na ktorú slnko svieti aspoň pár hodín do dňa. Koniec koncov, arónia prirodzene rastie v húštinách, takže je zvyknutá aj na horšie svetelné podmienky.
Pôda a vlhkosť
Arónia rastie v rozdielnych podmienkach. Darí sa jej v mokradiach a močariskách v nížinách, určite nepohrdne premočenou hlinitou pôdou. Zároveň jej ale nevadia ani suché, piesočnaté oblasti, skalnaté hrebene a borovicové lesy.
Ideálne je zasadiť ju do vlhkej, dobre priepustnej pôdy s vyšším obsahom humusu. Optimálna je mierne kyslá pôda s pH 6 - 6,5. Určite sa ale nemusíte trápiť, ak tieto podmienky nemáte. Arónia bude spokojne rásť takmer kdekoľvek, kde ju zasadíte.
Ochrana pred škodcami
Tento užitočný a krásny ker je odolný voči škodcom aj chorobám. Problémom ale môžu byť vtáky, pre ktoré sú bobule obľúbeným zimným zdrojom potravy. Ak plánujete pestovanie arónie v blízkosti lesa alebo poľa, myslite aj na to, že srny a zajace si radi pochutnajú na mladých kríkoch. Nové rastlinky je v takomto prípade vhodné chrániť pletivom.
Výsadba a starostlivosť o aróniu
Pred samotnou výsadbou je potrebné zakúpiť zdravé sadenice. V e-shope Starkl nájdete jeden z najobľúbenejších kultivarov – Veľkoplodá arónia Nero. Po tom, čo sa rozhodnete, na akom mieste bude vaša arónia rásť, prichádza na rad samotné vysádzanie.
Samostatný krík pestovaný pre ovocie vyžaduje dostatok miesta. Ďalšie kríky by nemali rásť vo vzdialenosti menšej než 3 metre od miesta výsadby. Ak chceme z arónie vypestovať živý plot, jednotlivé rastliny vysádzame zhruba do vzdialenosti 1 meter od seba.
Sadenie arónie začína vykopaním výsadbovej jamy. Tá by mala byť asi 3x taká hlboká a široká, ako je nádoba, v ktorej sa sadenica nachádza. Pôdu v diere rozdrobíme a podľa potreby do nej primiešame kompost alebo iný rastlinný materiál.
Sadenice zakopeme do rovnakej hĺbky, v akej boli zasadené do nádoby. Priestor okolo koreňov vyplníme zeminou alebo pôdou obohatenou o humus. Jemne ju utlačíme, vyrovnáme a poriadne zalejeme vodou. Okolo arónie môžeme následne nasypať mulč.
V obdobiach sucha aróniu zavlažujeme. Ak sa na mieste výsadby objaví burina, odstránime ju. Arónia má tendenciu vyháňať nové výhonky z rozširujúceho sa koreňového systému, čo je ideálne práve pre živé ploty. Ak však chceme zostať pri jednom kríku, mladé výhonky odstraňujeme motykou.
Pravidelne kontrolujeme, či sa na rastline neobjavia známky škodcov alebo chorôb. Arónia má len zriedka problémy s chorobami alebo škodcami, ale môže byť napadnutá múčnatkou.
Hnojenie arónie často nie je potrebné, najmä ak bol do pôdy pred výsadbou zapracovaný materiál bohatý na živiny. V prípade potreby môžeme na podporu rastu použiť univerzálne hnojivo s postupným uvoľňovaním.
Arónie je vhodné pravidelne prestrihať, aby sme preriedili staršie vetvičky. Rastlinám starším ako 10 rokov môže prospieť hlbšie prerezávanie každé štyri až päť rokov, aby sme mohli lepšie kontrolovať ich výšku a tvar.
Kedy sadiť aróniu?
Aróniu môžeme sadiť takmer kedykoľvek. Pestovatelia na plantážach preferujú výsadbu na jeseň, ešte pred prvými mrazmi. Odporúča sa výsadba od septembra do novembra. Koreňový systém arónie je aktívny aj v chladných mesiacoch. Rastlina sa počas zimy dobre prekorení a začiatkom leta bude mať o to lepší štart. Výsadba je možná aj na jar, od marca do júna.
Ako strihať aróniu?
Prvý rez by sa mal vykonať ihneď po vysadení mladej rastliny. Ak sú vyššie než 40 centimetrov, jednoročné a dvojročné odrezky zrežeme na 10 cm. Tento krok je dôležitý najmä pri výsadbe v suchom období. V prvých rokoch sa odporúča tvarujúci presvetľovací rez, neskôr omladzovací rez. Netreba to ale preháňať, skrátenie výhonkov podporuje rast, nie plodivosť.
Kedy dozrieva arónia?
Arónia dozrieva v druhej polovici augusta až v septembri. Ovocie je zrelé, keď stonky zmenia farbu zo zelenej na svetločervenú. Aróniu môžeme zbierať hneď po dozretí, ak sa o úrodu nechceme deliť s vtákmi. Možnou nevýhodou je trpkejšia chuť plodov. Tie osladnú až po tom, čo prejdú mrazom. Ak sa rozhodneme zbierať plody už koncom leta, môžeme ich na pár hodín vložiť do mrazničky.
Ako uskladniť plody?
Plody arónie sú veľmi trvanlivé. Nepokazia sa, ani keď budú po zbere ležať niekoľko dní v debničke. Uskladniť ich môžeme aj v spomínanej mrazničke, mráz nebude mať vplyv na obsah vitamínov v ovocí. Ideálne je však spracovať aróniu čo najskôr po zbere. Obľúbeným spôsobom, ako plody uskladniť na dlhší čas, je sušenie arónie.
Ako spracovať plody arónie?
Plody arónie môžeme spracovať viacerými spôsobmi. Ak vám nechutia čerstvé plody priamo z kríka, môžete si z nich pripraviť domáci džem, sirup, víno, omáčku k mäsu a podobne. Aróniu môžeme odšťaviť, zavárať či dokonca vysušiť a zomlieť na prášok, ktorý môže byť prísadou v mnohých receptoch.
Víno z arónie
Ak už máte skúsenosti s výrobou domáceho vína a vlastníte potrebné náradie, bola by škoda nevyužiť aróniu týmto spôsobom. Domáce víno z arónie má bohatú a plnú chuť, hlavne ak ho necháte vyzrieť 1 až 3 roky. Pravda, málokomu vydrží taký dlhý čas.
Džem z arónie
Úrodu arónie môžeme použiť na prípravu chutného džemu nabitého vitamínmi. Aróniový džem chutí aj tým, ktorí príliš neholdujú čerstvým plodom. Vyskúšajte recept na domáci aróniový džem a presvedčte sa sami.
Sirup z arónie
Asi najjednoduchší spôsob, ako spracovať plody arónie, je výroba domáceho sirupu. Tradične sa používa na podporu imunity v jesennom období, stačí ak ho zmiešate s vodou. Výborne ale chutí na palacinkách i na zmrzline. Recept na sirup z arónie vám ponúkne hneď dve možnosti prípravy: klasický varený sirup a aróniový sirup za studena.
Likér z arónie
Okrem vína si z arónie môžete pripraviť aj domáci aróniový likér. Postup je v zásade jednoduchý – bobule zasypané cukrom zalejeme rumom a necháme lúhovať aspoň jeden mesiac. Po mesiaci prevaríme 1 l vody s kyselinou citrónovou, prilejeme do fľaše s ovocím a opäť necháme mesiac lúhovať.
Sušená arónia
Sušené plody arónie si uchovajú všetky zdravé látky a veľmi dlho vydržia. Aróniu môžeme sušiť v sušičke na ovocie aj v rúre pri nízkej teplote, podobne ako iné bobuľoviny. Pred sušením ovocie očistíme vo vode a necháme odkvapkať.
Zdravotné účinky arónie
Plody arónie obsahujú pektín, tanín, vitamín C, vitamíny skupiny B, veľa provitamínu A a rutín. Z minerálnych látok má vysoké zastúpenie draslík, vápnik, horčík a železo. 100 g zrelého ovocia obsahuje iba 47 kalórií, až 16,9 gramov vlákniny a 1,4 gramov bielkovín.
Zdravotné účinky arónie sa pripisujú hlavne vysokému obsahu antioxidantov. Tie znižujú oxidačný stres a hrajú významnú úlohu pri prevencii vzniku niektorých chronických ochorení. Arónia podporuje zdravie srdca a ciev, pomáha znížiť vysoký tlak a posilňuje imunitný systém. Vďaka vysokej koncentrácii prospešných látok prispieva k celkovému zdraviu a vitalite.