Aký vplyv má zima a mráz na záhradu?
Zima v záhrade je obdobím, kedy si oddýchne nie len záhrada, ale aj my. Škodí však zima a mráz záhrade? Nemôžeme s určitosťou povedať áno či nie, pretože zima má na našu záhradu hneď niekoľko kladných, ale aj záporných vplyvom. Dôležité však je, ako si vieme rastliny na zimu pripraviť tak, aby mala na ne zima len kladné vplyvy.
Zima v záhrade: Ako vplýva na naše rastliny?
Zima v záhrade sa značne líši v nížine a vo vyššie položených miestach. Vo všeobecnosti však platí, že snehova prikrývka je paradoxne veľmi dôležitá a rastlinám môže len prospieť. Sneh pôsobí ako izolačná vrstva, ktorá chráni rastliny pred silným a tuhým mrazom. Optimálna vrstva snehovej prikrývky by mala byť aspoň 20 centimetrov, kedy tvorí izoláciu a počas jari sa roztopí a tvorí prvotnú závlahu rastlinám.
Možno to tak na prvý pohľad nevyzerá, ale aj mráz má svoje výhody. Ak je mráz naozaj tuhý a dlho pretrváva, dokáže zlikvidovať škodcov. Naopak, ak je zima len bez snehu a mrazu, vtedy za prítomnosti dostatočnej vlhkosti škodcovia len rozkvitajú. Koncom jesene sa musia všetky teplomilné rastliny presunúť do interiérového priestoru, ktorý čo najviac vyhovuje ich prezimovacím podmienkam. Letničky na konci svojej sezóny neodporúčame nechať v zemi, avšak ak sa chceme z nich tešiť aj o rok, vytrasieme ich semienka na určité miesta - prípadne ich pozberáme a vysemeníme na jar. Suché letničky vytrháme ešte na jeseň zo záhonov a umiestnime do kompostéra
Negatívne dopady mrazu vyplývajú najmä z jeho fyzikálnych vlastností. Keď voda v pôde zamrzne, zväčší svoj objem, a tým pádom môže odhaliť korene viacerých rastlín. Týmto spôsobom, ich poodhalením, môže dôjsť až k úhynu rastlín. Ak uvidíme takto odhalené korene pri obhliadkach záhrady, opatrne a jemne ich zastrčíme opäť do zeme.