Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako vybrať vhodný substrát pre vaše rastliny

Či už pestujete rastliny v záhone alebo v črepníkoch, mali by ste im dopriať kvalitný a výživný substrát. Kvetom, zelenine aj drevinám poskytne lepšie podmienky pre rast, než väčšina záhradných pôd. V čom sa líšia substráty pre jednotlivé druhy rastlín a ako vybrať ten najlepší?

 

Čo je substrát a prečo je taký dôležitý

Substráty sú zmesi určené na výsev, presádzanie alebo dlhodobé pestovanie rastlín. Pripomínajú zeminu, no skladajú sa z viacerých zložiek. Záhradný substrát sa používa všade tam, kde pôda nemá ideálne vlastnosti na pestovanie konkrétnej rastliny, na vyplnenie črepníkov či do akvária.

 

Substráty sú priemyselne pripravené a namiešané z niekoľkých druhov rašelín, vyzretého kôrového humusu, piesku, ílu, hnojív a ďalších doplnkových komponentov. Takáto zmes je nevyhnutná pre zdravý rast, bohatú úrodu i kvitnutie rastlín.

 

Najčastejšie zložky substrátu

Zmiešaním viacerých organických materiálov môžeme vytvoriť substrát so špecifickými vlastnosťami. Niektoré slúžia na podporu zakorenenia, iné sa starajú o priedušnosť substrátu a priepustnosť vody, ďalšie dopĺňajú živiny a upravujú pH. Pozrime sa bližšie na niekoľko z tých najpoužívanejších.

 

Rašelina

 

Rašelina patrí medzi najčastejšie bázy substrátov. Vzniká rozkladom rastlín a stromov vo vlhkom prostredí. Je ľahká a jemná, no obsahuje len minimum živín. Vyznačuje sa tiež kyslým pH. To je možné využiť na pestovanie rastlín, ktorým kyslá pôda vyhovuje, alebo substrát neutralizovať ďalšími látkami (najčastejšie vápencom).

 

Ornica

 

Ornica je úrodná vrstva pôdy, ktorá vzniká poľnohospodárskou činnosťou na poliach. Predtým, než vytvorí základ substrátu, je zvyčajne mechanicky spracovaná a zbavená hrúd, kameňov a iných nežiaducich materiálov.

 

Kompost

 

Kompost je jednou z najčastejších zložiek záhradného substrátu, pretože je plný živín, ktoré môžu rastliny využiť. Ide o prírodný organický materiál s dobrou priepustnosťou, ktorý koreňom dodáva živiny v prirodzenej forme.

 

Piesok alebo perlit

 

Piesok sa do substrátov pridáva pre lepší odvod vody a požadované prevzdušnenie koreňového obalu. Hlavne v črepníkoch je však nevýhodou jeho vyššia hmotnosť. Namiesto piesku je tiež možné použiť perlit. Rovnako ako piesok, perlit poskytuje skvelú drenáž, no je o niečo ľahší a zadržiava viac vzduchu. 

 

Kokosové vlákno

 

Častým doplnkom substrátov je aj kokosové vlákno. Dobre udržiava vlhkosť, odľahčuje ťažkú ​​hlinu a obohacuje piesočnaté pôdy. Má neutrálne pH. Kokosové vlákno vytvára medzery medzi čiastočkami ílovitých pôd, čím uľahčuje zakoreňovanie rastlín a čerpanie živín koreňmi. 

 

Hnojivá

 

Hnojivo je to, čo rastlinám dodáva výživu. Obsahuje rôzne chemické prvky, ktoré sa zo substrátu dostávajú cez korene k celej rastline. Najčastejšie sa jedná o dusík, fosfor, draslík, vápnik, síru a horčík. 

 

Íl

 

Íly fungujú ako nosiče chemických hnojív a je možné využívať pri zlepšovaní vlastností pôd. Ílovitý substrát je ťažší, zostáva dlho mokrý a po vyschnutí praská. V kombinácií s ďalšími zložkami ale vyhovuje mnohým druhom rastlín, najmä hlúbovej zelenine.

 

Kôra

 

Podobne ako kokosové vlákno, aj kôra z ihličnanov sa pridáva do substrátov najmä kvôli prevzdušneniu a hrubej štruktúre, ktorá niektorým rastlinám slúži ako opora. Najčastejšie sa s ňou stretávame v substrátoch pre orchidey. 

 

Správne pH substrátu

Väčšina substrátov má neutrálne až mierne kyslé zloženie s pH 5,5 - 7, ktoré vyhovuje väčšine druhov rastlín. Na pestovanie druhov, ktoré prosperujú v kyslých pôdach, sú vhodné záhradnícke substráty pre kyslomilné rastliny. Pestovať v nich môžete napríklad čučoriedky, rododendrony, brusnice, ale aj okrasné stromy, vresy a ihličnany.

 

pH záhradného substrátu sa zvyšuje pridaním vápenca alebo popola. Zásaditý substrát je možné dosiahnuť pridaním síry či niektorých druhov hnojív. Ten vyhovuje hlavne listovej zelenine, strukovinám či skalničkám. 

 

Druhy substrátu

Existuje naozaj veľké množstvo substrátov a väčšina z nich je namiešaná priamo na mieru konkrétnemu druhu rastlín, alebo širšej skupine druhov s rovnakými nárokmi na pôdu. Výnimkou je univerzálny záhradnícky substrát, ktorý je možné využiť takmer na všetko.

 

Univerzálny substrát

 

Univerzálny substrát je vhodný pre rôzne druhy okrasných záhradných rastlín, ovocných kríkov a stromov, pre črepníkové rastliny aj na pestovanie kvetín a zeleniny v skleníkoch. 

 

Zvyčajne má jednoduché zloženie bez špeciálnych prísad – obsahuje rašelinu, kvalitný humus a má upravené pH. Väčšina univerzálnych substrátov obsahuje hnojivo, ktoré rastlinám poskytuje dostatočnú výživu na prvých 6 týždňov.

 

Záhradnícky substrát dobre absorbuje vodu a zaisťuje prísun vzduchu ku koreňom rastlín. Podľa potreby doňho môžete primiešať čokoľvek, čo vaše rastliny vyžadujú, napríklad piesok, íl alebo potrebné minerály. 

 

Substrát na výsev

 

Výsevný substrát sa používa na klíčenie semien, zakoreňovanie odrezkov i predpestovanie sadeníc. Obsahuje draslík, ktorý pomáha pri rozvoji mladých korienkov a tiež piesok, ktorý koreňom zaistí dostatočný prívod vzduchu. Nízky obsah živín zabezpečuje rovnomerné schádzanie semien. 

 

Substrát pre balkónové kvety

 

Substrát pre balkónové rastliny je určený na presádzanie kvitnúcich rastlín a ich následné pestovanie v črepníkoch. V takomto substráte môžete pestovať napríklad muškáty, petúnie, georgíny, fuksie, begónie alebo pelargónie, no nie je vhodný na pestovanie izbových rastlín.

 

Substráty pre balkónovky sa zvyčajne skladajú z tmavej a svetlej rašeliny a sú obohatené o kompost a základné živiny. pH je upravené vápencom. Podporujú násadu nových kvetov a dosiahnutie čo najdlhších kvetinových previsov. Použiť ich môžete aj v samozavlažovacích kvetináčoch. 

 

Substrát pre izbové rastliny

 

Substrát pre izbové rastliny je univerzálny, dariť sa v ňom bude väčšine izbových rastlín okrasným listom. Na pestovanie zelených nekvitnúcich rastlín a tých, ktoré sú príbuzné s palmami (dracény, juky, strelície) môžeme zvoliť substrát pre palmy.

 

Na trhu sú dostupné aj špeciálne zmesi pre izbové rastliny. Substrát pre orchidey je špecifický vysokým podielom rašeliny, vápenca, píniovej kôry a uhlia. Citrusy pestujeme v substráte s prídavkom železa, ktorý zabraňuje žltnutiu listov. Kaktusy a sukulenty sadíme do špeciálneho substrátu, ktorý obsahuje veľa piesku a rýchlo presychá. 

 

Trávnikový substrát

 

Trávnikový substrát sa používa na zlepšenie kvality pôdy pred založením trávnika. Používa sa aj na prekrývanie trávnika počas vegetácie a na regeneračné dosievanie poškodených miest. Substrát pre trávniky je zvyčajne zmesou rašeliny, kremičitého piesku a minerálneho hnojiva.

 

Substrát na okrasné dreviny

 

Substrát na okrasné dreviny je vhodný na pestovanie listnatých aj ihličnatých okrasných stromov a kríkov. Radíme medzi ne smrek, tis, borovice, tuje, borievky, cyprušteky či okrasné javory. Substrát má vzdušnú a jemnú štruktúru s výbornou absorpciou vody, čo podporuje rozvoj koreňového systému po výsadbe. Minerálne hnojivo sa stará o zdravý rast drevín.

 

Substrát pre bylinky

 

Substrát pre bylinky je určený na výsev a pestovanie byliniek a aromatických rastlín, medzi ktoré patrí mäta, bazalka, pažítka, žerucha, majoránka či levanduľa. Od ostatných substrátov sa líši najmä tým, že podporuje tvorbu silíc a aromatických látok v rastlinách.

 

Substrát do akvária

 

Špeciálnu kategóriu tvoria substráty pre akváriové rastliny. Tie nahrádzajú kremičitý piesok, ktorý nie je pre rastliny v akváriu práve najvhodnejší. Majú pórovitú štruktúru a obsahujú všetky potrebné živiny, vďaka čomu nie je potrebné v prvých mesiacoch (až rokoch) rastliny prihnojovať.

 

Tipy na záver

Aby boli vlastnosti zakúpeného substrátu také, ako potrebujete, je najlepšie používať iba čerstvé a kypré substráty. Snažte sa ich preto spotrebovať počas jednej sezóny. Organické látky degradujú na vzduchu a na slnku, preto otvorené balenie dôsledne uzatvorte a skladujte na tmavom a chladnom mieste.

 

Ak pestujete v malom kúpa celého balenia substrátu sa neoplatí, môžete si namiešať svoj vlastný. Použiť môžete rovnaké zložky, aké nájdete v komerčných substrátoch, najmä ornicu a piesok. Zmes podľa potreby zlepšite dobre vyzretým kompostom, použite univerzálne organické hnojivo alebo špeciálne hnojivo pre balkónové rastliny

 

Správne hnojivo je potrebné používať aj v prípade, že rastliny sadíte do kúpeného substrátu. Väčšina druhov substrátov obsahuje hnojivo na prvých 6 týždňov rastu. Po tomto období budú rastliny vyžadovať dodatočnú výživu, aby zdravo rástli a bohato kvitli. 


Ak sa potrebujete ubezpečiť o kyslosti pôdy v záhrade alebo vami namiešaného substrátu, môžete pH otestovať sami doma. Najpraktickejšie sú lakmusové indikátorové papieriky na meranie pH, ktoré zoženiete v lekárňach či vo väčších drogériách. Trochu suchej pôdy zalejte destilovanou vodou a nechajte pár hodín lúhovať, potom do roztoku ponorte indikátorový papierik. Podľa toho, ako zmení farbu, určíte pH vašej pôdy.