Ako uskladniť orechy a ďalšie užitočné tipy
Ako uskladniť orechy? Otázka týkajúca sa najmä pestovateľov - začiatočníkov. Strom vlašského orecha zväčša rodí už po niekoľkých rokoch, pričom jeho úroda môže byť skutočne veľmi objemná. Ak chceme mať zo stromu istý osoh, musíme vedieť to, ako správne orechy uskladniť. Vďaka správnemu uskladneniu môžeme orechy skladovať aj niekoľko mesiacov - minimálne dovtedy, dokedy nedosiahneme ďalšiu úrodu.
Príprava orechov na uskladnenie
Uskladnenie orechov si vyžaduje minimálnu prípravu, ktorá má však veľký dopad na samotnú výdrž. Či už sa rozhodnete orechy naložiť do medu, pomleť či zmraziť, vhodným spôsobom prípravy orechov je ich sušenie. Orechy môžeme sušiť v škrupine, alebo ich môžeme najprv olúpať a odstrániť tie, ktoré začali plesnivieť.
Takéto orechy spoznáme jednoducho - ich ochranná dužina nadobúda zväčša čiernu farbu s mazľavým povrchom, pričom útroby vnútra sú veľmi horkasté a čierne. Takéto orechy nie sú pre konzumáciu bezpečné a ani chutné, automaticky ich vyradzujeme. Pokazené orechy môžeme efektívne využiť ako alternatívne krmivo pre vtáky počas zimných mesiacov.
Orechy sušíme v pomerne teplej miestnosti, nikdy nie v pivnici kde vlhkosť vzduchu nedosahuje vysoký percentuálny podiel. V tomto prostredí by mohli začať orechy hniť. Najlepšie urobíme, ak orechy umiestnime do sieťky. V prípade, že sme ich vopred olúpali, uložiť ich môžeme na pečiaci papier či podložku a umiestniť ich do teplej izby.
Takto predpripravené orechy ponecháme na mieste sušenia približne 2-4 týždne podľa intenzity teploty v miestnosti.
Uskladnenie orechov vo forme pomletia
Takmer najčasteší spôsob úschovy orechov. Dôležité je, aby boli uzavreté v sklenenom pohári, ktorý neprepúšťa vlhkosť či malé živočíchy. Orechy môžeme pomlieť na rôznu veľkosť, pričom najčastejšie sa používajú pri pečení vianočných zákuskov. Uchovávať ich môžeme taktiež v mikroténových vreckách, musíme však počítať s mnohopočetnými živočíchmi, ktoré môžu orechy ohroziť.
Zmrazenie orechov
Veľmi výhodný a efektívny spôsob. Orechy môžeme zamraziť v ich celku, samozrejme bez škrupiny. Po ich odmrazení môžeme orechy opätovne pomlieť. Z praktických dôvodov odporúčame orechy viazať do mikroténových vreciek s malým objemom, keďže po rozmrazení istého objemu orechov nie je možné ich opätovne zmraziť - z hygienických dôvodov. V mrazničke vydržia orechy takmer nepretržitú dobu, odporúčame ich však skonzumovať do 1-2 rokov.
Medový nálev
Vlašské orechy uschované v mede sú kulinárskou novinkou, ktorá predstavuje skôr cukrársku pochúťku než praktické uskladnenie orechov. Pre niektorých z nás však orechy v mede môžu predstavovať skutočnú pochúťku. Základom je med uzatvorený v sklenenej fľaši do ktorej pridáme očistené a zdravé orechy v pomere 1:1.
To ako uskladniť orechy závisí od mnohých parametrov a najmä od toho, koľko úrody sa nám podarilo za daný rok využiť. Vieme, že veľké stromy poskytujú viac než dosť týchto úžasných plodín, a preto mnohí z pestovateľov tieto orechy darujú rodine či ponúkajú svojmu okoliu. Už len z kapacitných dôvodov často nie je možné uskladniť celú úrodu. Ak sa vám tohtoročná úroda nevydarila tak, ako ste si želali, vďaka tipom pre pestovanie vlašského orecha bude budúca úroda omnoho lepšia.