Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako sa starať o tuje v lete

Tuje a ich starostlivosť počas leta sa môže mierne líšiť. Tuje sú ihličnany, ktorých starostlivosť je stredne náročná. Tieto neopadavé ihličnany rastú do kužeľovitého tvaru, pričom niektoré kultivary môžu dosahovať výšku až 10 - 20 metrov. Medzi obľúbené kultivary patrí guľovitá tuja či tuja smaragd, ktorá je skvelou alternatívou (dosahuje strednú veľkosť). Ihličnaté stromy sú všeobecne známe svojou náročnosťou na akosť pôdy, rovnako ako na zalievanie. 

 

Ihličnaté stromy disponujú jemnými vlasočnicovými koreňmi, ktoré sa rovnomerne rozrastajú do šírky a do hĺbky. Práve na základe tejto skutočnosti môžeme povedať, že tujám je nutné suplementovať zálievku - tomuto ihličnanu nepostačuje bežný úhrn zrážok. Problém so zálievkou môže nastať po výsadbe alebo počas horúcich letných mesiacov. 

 

Tuje a ich starostlivosť v lete 

Tuje v lete sú náchylné na usychanie, ktoré je zapríčinené nedostatočným úhrnom zrážok. Problém však môže nastať aj vplyvom nesprávne prevedeného hnojenia či vplyvom iných faktorov - napr. moč domácich miláčikov. 

 

Začnime však výsadbou. Tuje môžeme vysádzať prakticky počas celého roka, s výnimkou horúcich letných mesiacov (júl, august) a taktiež okrem mesiacov, kedy je pôda zamrznutá (december až február). Pôda by mala spĺňať určitú akosť - tuju vysádzame do humusovitých pôd s dostatkom živín. Rázne sa vyhýbame ťažkým ílovitým pôdam, v ktorých nemôžu jemné vlásočnícové korienky dýchať. Akosť pôdy môžeme zlepšiť primiešaním rašeliny, ktorú však musíme primiešavať už počas celého života rastliny - inak uhynie. 

 

Závlaha je prevádzaná v pravidelných intervaloch, aj mimo letných mesiacov. Zalievka v lete môžeme vykonávať, počas najhorúcejších dní, aj dvakrát do dňa. Držíme sa zalievania skoro ráno a neskôr večer tak, aby sme sa vyhli možnému spáleniu nadzemnej časti rastliny. 

 

Ihličnany si vo všeobecnosti vyžadujú dostatok živín, a z tohto dôvodu môžeme hnojiť tuje takmer celý rok. Najvhodnejší čas na ich hnojenie je počas marca, kedy hnojíme najmä dusíkatými hnojivami pre podporu rastu. Dusík je zložka, ktorá na rastliny pôsobí tak, že vytvára viac zelenej hmoty. Práve z tohto dôvodu neodporúčame hnojiť neskôr ako v posledných dňoch júna. Takýmto činom môžeme ohroziť mrazuodolnosť tuje tým, že predĺžime jej vegetačné obdobie. 

 

Ako strihať tuje? 

Veľa pestovateľov robí pri pestovaní tují chybu, kedy začne tieto ihličnaté stromčeky strihať počas leta. Týmto spôsobom môžeme ohroziť hlavné vetvy stromu, a tým aj spôsobiť odumretie niektorých vedľajších vetiev. Najlepším časom na strih tují je pred letom, alebo začiatkom jesene. Tuje je potrebné strihať ako do šírky, tak aj do výšky - takto podporíme ich zahustenie a rast. Stromy tuje by sa mali strihať aspoň raz za rok. Výhodou je, že tieto stromy môžeme strihať do rôznych podôb, napr. guľovitá tuja si prirodzene udržuje približne guľovitý tvar. 

 

Tuje v záhrade

 

Ako sme sa vyššie zmienili, tuje sú veľmi obľúbenými ihličnanmi, ktoré majú rôzne využitie. Tuje môžeme vysádzať ako solitéry, ale aj ako živé ploty. Najvhodnejšími kultivarmi tuje je tuja smaragdová, pre živé ploty nižšieho vzrastu odporúčame zakúpenie tuje guľovitej. Väčšie kultivary tuje sa skvelo hodia pre rôzne záhradnícke kreácie, musíme ich však pravidelne udržiavať v istom tvare a v prijateľnej výške. Máme na pamäti, že pri plne slnečnom stanovisku tuja rastie omnoho rýchlejšie ako v polotieni a tieni - možno aj táto informácia vám pomôže sa správne rozhodnúť pre jej umiestnenie na základe jej účelu.