Ako sa líši jedľa kórejská od klasických jedlí?
Odpoveď je jednoduchá. Líšia sa hlavne farbou šišiek. Ďalším rozlíšením je, že šišky jedle kórejskej zostávajú na strome celú zimu. Šišky klasickej jedle sa v lete rozpadnú priamo na strome.
Klasická jedľa
Klasická jedľa má sploštené ihličie umiestnené v jednej rovine, alebo okolo vrchnej polovice vetvy. Má vzpriamené valcovité šišky dlhé od 5 do 25 cm. Šišky sú lesklé a tmavo zelené. Na ich spodnej strane sú dva svetlé prúžky. Šišky dozrievajú zvyčajne v auguste a rozpadávajú sa na stromoch. Šupiny opadávajú a na stromoch zostávajú iba vretená. Klasická jedľa dorastá do výšky 10 až 80 m. Koruna stromu je kužeľovitá.
Jedľa kórejská
Jedľa kórejská je pomaly rastúca drevina nižšieho, tiež kužeľového tvaru, ako je to u klasickej jedle. Má krásnu jasnú zelenú farbu a fialové šišky, ktoré ju zdobia počas celej zimy. Je vhodná aj do menších záhrad. Jedľa kórejská sa považuje za najkrajší pravidelný kužeľovitý ihličnan s nádherne tvarovaným a usporiadaným drobným hustým jemným a tupým ihličím.
Jedľa kórejská je jeden z najobľúbenejších ihličnanov. Jej ihlice sú krátke a lesklé, sýto zelenej farby na vrchnej strane a striebornej na spodnej. Jedľa je mimoriadne unikátna práve je pre svoje modrofialové vzpriamené šišky. Jej tvar je pravidelne pyramidálny, nie je potrebné ju zastrihávať. Vyzerá veľmi elegantne a efektne. Tento strom je vhodný do malých záhrad, pretože rastie pomaly a obvyklá výška tohto stromu býva okolo 3 - 6 m. Na šírku máva 1,5 – 2 m. Najlepšie jej vyhovuje slnečné stanovisko a vlhká, mierne kyslá zem. Dobre znáša veterné polohy, ale nemá ráda premokrenie. Jedľa je mrazuvzdorná do min. - 29 ° C.
Pri vysadení si musíme zvoliť vhodný kultivar jedle. Poznáme asi 40 druhov Jedle kórejskej. Tento druh jedle sa do plnej krásy rozvinie, iba keď má dostatočný priestor. Pri výsadbe do malých záhrad vyberáme druhy, ktoré si vzájomne nekonkurujú farbou a tvarom. Môžeme vytvoriť naozaj nádherné kompozície.
Starostlivosť
Vysadené stromčeky je potrebné počas celého prvého roka potrebné zavlažovať. V jeseni je potrebné jedľu kontrolovať a prípadne prestať so zavlažovaním. V zime treba mladé rastliny chrániť pred mrazivými vetrami.