Ako pestovať topinambury plné vitamínov?
Obľúbená plodina našich predkov, ktorú bolo kedysi zakázané pestovať. To je topinambur – menej známa plodina podobná slnečnici. Pod zemou ukrýva skutočné bohatstvo v podobe drahocenných hľúz. Ako si dopestovať túto netradičnú zeleninu s priaznivými účinkami na zdravie?
Topinambur hľuznatý (Helianthus tuberosus) možno poznáte pod názvom židovský zemiak, slnečnica hľuznatá, cukrový zemiak alebo jeruzalemský artičok. Je to viacročná rastlina z čeľade astrovité, ktorá dorastá až do výšky 5 metrov. Počas leta kvitne okrasnými žltými kvetmi.
Plodina vytvára hľuzovitý podzemok, ktorý sa pod názvom topinambur používa ako potravina či dokonca ako liečivo. Surové topinambury na prvý pohľad pripomínajú zemiaky alebo zázvor. Svojou chuťou sa však podobajú skôr na mladý kaleráb s jemnou arómou slnečnicových semienok.
Odkiaľ k nám prišli topinambury?
Táto netradičná plodina pochádza zo Severnej Ameriky, kde ho už dávno pestovali indiáni kmeňa Topinambur, podľa ktorého tiež získala meno. Do Európy sa topinambury rozšíril v 16. storočí. Slúžili najskôr ako okrasné a potom aj úžitkové rastliny. Od 18. storočia ich pestovanie vytlačili zemiaky.
Ako sadiť topinambury?
Topinambur je vytrvalá absolútne nenáročná rastlina, ktorú môžeme pestovať takmer vo všetkých podmienkach. Znáša vlhké aj suché polohy, nie je náročná na kvalitu pôdy. Hľuzy nie sú poškodzované ani silnými mrazmi, je preto vhodná na pestovanie aj v podhorských a horských oblastiach.
Hľuzy sa sadia buď veľmi skoro na jar alebo neskoro na jeseň. Ideálna je výsadba do sponu 50 x 100 cm a do hĺbky 10 - 15 cm. Podobne ako pri zemiakoch, aj na vrch topinambur sa oplatí nahrnúť ešte asi 10 cm zeminy.
Pôda
Najlepšie výnosy rastlina produkuje v priepustnej, prevzdušnenej a mierne zásaditej pôde. Jej výberom si navyše môžeme uľahčiť aj zber. Hľuzy a celá rastlina sú v pôde dobre zakorenené, preto sa budú jednoduchšie vyberať z ľahkej pôdy, než z ťažkej ílovitej.
Miesto
Pri výbere miesta výsadby nesmieme zabúdať na to, že rastliny dorastajú do veľkej výšky. Ak sa nasadia husto pri sebe, môžu iným rastlinám spôsobovať tieň, no zároveň aj závetrie.
Topinambury sa dokážu veľmi rýchlo rozrastať, ideálny je preto samostatný záhon obohnaný zo všetkých strán trávnikom. Využiť môžeme aj časť záhrady, ktorá je od záhonov oddelená nejakou prekážkou, ktorú topinambury nedokážu ľahko zdolať.
Svetlo
Podobne ako slnečniciam, aj topinamburom vyhovujú slnkom zaliate miesta, kde budú mať dostatok tepla. O úrodu však neprídeme ani v prípade, že rastliny vysadíme do polotieňa alebo na chladnejšie miesta.
Zalievanie
Rastlinám sa darí aj bez zálievky, prospieva im však vyššia vlhkosť vzduchu. Aj preto najlepšie rastú v okolí potokov a rybníkov. Najviac vody potrebujú v dobe sadenia a počas jesene. Ak je počasie veľmi suché, doprajeme im zálievku raz týždenne.
Pozor na vysokú inváznosť topinambúr
Pestovanie topinambur bolo až do roku 2014 na Slovensku zakázané. Dôvodom bola práve vysoká inváznosť tejto rastliny. Dnes je jej pestovanie povolené, hoci stále hrozí, že nám veľmi rýchlo prerastie cez hlavu.
Nakoľko sa táto plodina veľmi rýchlo rozmnožuje, treba si dať pozor, aby sme ju nerozšírili do prostredia mimo našej záhrady. S trochou opatrnosti môžeme jej odolnosť a životaschopnosť využiť vo svoj prospech. Porastie takmer kdekoľvek a jej množenie je veľmi jednoduché.
Ako rozmnožovať topinambury?
Topinambury sa množia vegetatívne hľuzami. Pokiaľ ich pestujeme v malom na vlastný konzum, odporúča sa vysádzať ich každý rok znovu. Pokiaľ totiž hľuzy ponecháme v zemi viacero rokov, vytvoria veľké množstvo maličkých hľúz a začnú sa rozrastať do okolia.
Hľuzy na výsev zbierame ideálne priamo v čase, kedy ich plánujeme sadiť na nové miesto (jeseň alebo jar). Po zbere ich nikdy neumývame. Hľuzy skladujeme čo najkratší čas, ideálne pri teplote okolo bodu mrazu a vysokej vlhkosti vzduchu.
Kedy zbierať topinambury?
Chutné hľuzy sa v pôde tvoria až od druhej polovice leta a najmä na jeseň. Sú mimoriadne mrazuvzdorné. Zbierať sa preto dajú počas zimy, keď nie je zamrznutá pôda a skoro na jar, ešte než začnú klíčiť. Z metra štvorcového sa dá vyťažiť 3 – 7 kg hľúz.
Topinambury môžeme konzumovať surové v šalátoch, sterilizovať ako uhorky, pridať ich do polievok či dusených jedál, prípadne používať namiesto zemiakov. Okrem hľúz sa z rastliny zbierajú aj kvety. Sušené sú vhodné ako čajovina pre ľudí s ochorením diabetes.
Treba topinambury hnojiť?
Pôda na sadenie sa pripravuje podobne ako pri pestovaní zemiakov. Ak nie je dosť výživná, je dobré dané miesto pohnojiť organickými hnojivami. V priebehu roka už plodina nepotrebuje dodatočné hnojenie.
Skladovanie topinambúr
Zozbierané hľuzy vysychajú rýchlejšie ako hľuzy zemiakov. Majú tenkú šupku a vysoký obsah vody, preto rýchlo strácajú na kvalite. Najčastejšie sa preto ponechávajú v zemi až do spotreby. Skladovať ich môžeme zhruba 2 týždne v chladničke, prípadne v piesku či fóliovom vreci. Veľký pozor si treba dať na uskladnenie v teplom a vlhkom prostredí – tu hľuzy začínajú veľmi rýchlo plesnivieť.
Choroby a škodcovia topinambúr
Rastlina je mimoriadne odolná voči škodcom a chorobám, nepotrebuje žiadnu chemickú ochranu. U nás si na týchto rastlinách najčastejšie pochutnávajú hraboše alebo hlodavce. Pokiaľ dôjde k napadnutiu rastlín, je vhodné zasadiť nové hľuzy ich na úplne nové stanovisko.
Aké vitamíny obsahuje topinambura?
Topinambury sú veľmi vhodné pre diabetikov, pretože neobsahujú škrob, ktorého je veľa v zemiakoch, ale diabeticky vhodný inulín. Vďaka inulínu a pektínu pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v organizme, regulujú krvný tlak, chránia pečeň a obličky.
Hľuzy obsahujú vitamíny A, B, C, K, železo, fosfor, horčík, zinok a ďalšie cenné látky. Známy je tiež intenzívnym príjmom kremíka, nakoľko v sušine má 8 percentný podiel. Konzumácia hľúz pozitívne vplýva na tráviaci systém a pomáha zvyšovať odolnosť organizmu pri infekciách.
Recepty z topinambúr
Topinambury sa dajú pripraviť prakticky na akýkoľvek spôsob, na aký bežne pripravujeme zemiaky. Chutné sú tiež v čerstvom stave. Keďže majú veľmi tenkú a tiež dobre stráviteľnú šupku, nie je potrebné ju lúpať. Ak sú hľuzy pekné a zdravé, úplne stačí, keď ich pred prípravou jedla poriadne opláchneme a vydrhneme kefou alebo hubkou.
Nátierka z topinambur
Ingrediencie:
- 500 g topinamburových hľúz
- 200 g kyslej smotany
- 1 lyžica nasekanej petržlenovej vňate
- 1 lyžica smotany
- 1 lyžica masla
- 2 strúčiky cesnaku
- soľ
- korenie
- voda
Postup:
Topinambury očistíme, pokrájame na menšie kúsky a varíme v hrnci do mäkka. Potom vodu zlejeme, hľuzy ešte za tepla prelisujeme, zmiešame s maslom a necháme dostatočne vychladnúť.
Po vychladnutí pridáme ostatné prísady a zmes vyšľaháme, takže vznikne hladká nátierka, ktorú už len na záver dochutíme soľou a korením.
Rýchle topinamburové placky
Ingrediencie:
- 500 g topinamburov
- 2 vajcia
- 3 lyžice polohrubej múky
- 1 cibuľa,
- soľ a korenie
- olej na vyprážanie
Postup:
Topinambury očistíme a nahrubo nastrúhame. Pridáme vajcia, múku, soľ, nadrobno nakrájanú cibuľu, korenie a dobre premiešame. Cesto kladieme na rozpálený olej na panvici. Opekáme na oboch stranách do ružova.
Miešaný topinamburový šalát
Ingrediencie:
- 10 ks topinambúr
- 1 malý zeler
- 60 g sterilizovaného hrášku
- 1 väčšia mrkva
- 1 lyžica oleja
- šťava z jedného citróna
Postup:
Topinambury, zeler a mrkvu očistíme, umyjeme a nastrúhame na jemnom strúhadle. Zmiešame s hráškom, olejom a citrónovou šťavou. Dobre premiešame a môžeme podávať ako prílohu k rôznym druhom mäsa.