Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako pestovať papriky a paradajky v skleníku

Pestovanie papriky v skleníku je skvelým spôsobom ako využiť miesto pre pestovanie chutnej a veľmi všestrannej zeleniny. Rovnako ako pestovanie inej plodiny, aj pestovanie rajčiakov či papriky má svoje špecifiká, a najmä ak sa jedná o pestovanie v uzavretom priestore. Najprv si musíme uvedomiť, že pestovanie v skleníku a vo voľnej pôde sa predsa len od seba líši. Nie vždy vyhovujúcou skutočnosťou je fakt, že v skleníku sa len zriedka hýbe vzduch, a preto ho musíme často vetrať. Mnoho komplikácií s pestovaním plodín sa vzťahuje práve na nedostatočné vetranie. V tomto článku si priblížime hlavné zásady pestovanie papriky a rajčín v skleníku. 

 

Pestovanie papriky v skleníku

Pestovanie papriky v skleníku si vyžaduje určité špecifiká, a to rovnako ako aj ostatné plodiny. Ako sme už vyššie zmienili, skleník je uzavretý priestor s limitovanými podmienkami. Primárnou výhodou skleníka je vyššia teplota, vlhkosť a môžeme si teda dovoliť predpestovať sadenice či predĺžiť dobu ich výsadby. Narozdiel od voľnej pôdy, skleník je je uzavretý priestor s rovnakými podmienkami na pestovanie takmer v každom bode, a nedokáže sa prispôsobiť nároku na pestovanie každej jednej rastline. 

 

Samotné pestovanie papriky v skleníku sa takmer vôbec nelíši od bežného pestovania vo voľnej pôde. Rozdielom je fakt, že sadnice rastú rýchlejšie a podstatne skôr, a to vďaka vyšším teplotám a potrebnému zákrytu proti vetru. Problémom mnohých záhradkárov je však jav, ktorý si mnohí mýlia s chorobou. Opadávanie nezrelých a pomerne malých plodov je častou komplikáciou pestovania papriky v skleníku, a nie je to žiadne ochorenie. Problémom je nízka vzdušná vlhkosť, ktorá ovplyvňuje nie len papriku ale aj napr. uhorky. 

 

Regulácia plodov však môže mať hneď niekoľko dôvodov, odhliadnuc od nízkej vzdušnej vlhkosti. Problémom môže byť celková nízka teplota, keďže paprika v poriadku znesie aj tzv. vlhké teplo. Ak má však rastlina nasadných veľa plodov, príp. kvetov, takáto regulácia môže byť úplne prirodzená. Papriky vysádzame do zadných častí skleníka, s menším sponom, pretože ich hustota môže negatívne ovplyvniť množstvo aj veľkosť plodov. 

 

Pestovanie paradajok v skleníku 

Pestovanie paradajok v skleníku je časté najmä vďaka rýchlemu rastu sadeníc. Rovnako ako pri paprikách, aj pestovanie paradajok sa príliš nelíši (v zmysle ich pestovania v skleníku). Paradajky vysádzame v prednej časti skleníka, a teda tam, kde sa nachádzajú dvere. Paradajky potrebujú vzdušnosť, ktorá taktiež pomáha aj opeľovaniu. Rajčiny sú vo všeobecnosti náchylné na listové choroby, a pri polievaní rastlín v skleníku potrebujeme, aby voda na listoch čo najrýchlejšie vyschla inak riskujeme vznik plesní. Rovnako musíme myslieť na fakt, že rajčiny sú vysoké rastliny a teoreticky môžu zatieniť iné rastliny v črepníku, preto si musíme výsadbu plodín v skleníku vhodne naplánovať. 

 

Ďalším častým problémom je praskanie plodov a zavinovanie listov. Praskanie plodov je zväčša len estetický problém, ktorý je spôsobený nerovnomernou zálievkou. Problém nastáva vtedy, ak plod začne vplyvom napadnutia rôznych baktérií, hniť. Riešením je pravidelná zálievka s vetraním. Zavinovanie listov si mnohí pestovatelia mýlia s plesňovým ochorením, avšak pravdou je, že toto zavinovanie listov je spôsobené veľmi vysokou teplotou v skleníku. Táto komplikácia sa objavuje najčastejšie počas letných horúčav, pričom riešením je tienenie rastlín v kombinácií s pravidelným vetraním.