Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako pestovať citrusy v záhrade aj na balkóne

Citrusy sú obľúbeným ovocím, ktoré pochádza z tropických a subtropických oblastí. Ich pestovanie je pomerne náročné, a to najmä počas jesenných a zimných mesiacov kvôli nedostatku tepla a svetla. Citrusy však môžeme pestovať v črepníku alebo vo voľnej pôde. Ich pestovanie si vyžaduje značnú dávku skúseností a dostatok voľného času, keďže ich nároky sú pomerne vysoké. Ak si však dokážeme pri ich pestovaní vytvoriť režim, rastliny sa nám poďakujú chutnými plodmi. Výhodou pestovania citrusovníkov je aj fakt, že ich môžeme pestovať v črepníkoch, a teda ich môžeme umiestniť na slnečný balkón či terasu. Prečítajte si náležitosti ich pestovania a základné fakty, ktoré vám pomôžu pri začiatkoch pestovania svojich citrusov. 

 

Pestovanie citrusov a zálievka, hnojenie 

Zálievka je kľúčovým faktorom úspechu ich pestovania. Pri citrusoch je veľmi zložité privyknúť si na istý režim zalievania niekoľko krát za týždeň. Odporúčame rastlinu pravidelne monitorovať a v prípade, že je substrát vysušený, ihneď ponúkneme rastline zálievku. V prípade, že je citrus dlhšie bez vody, odporúčame celý substrát s rastlinou namočiť do vedra a počkať, kým vyplývajú na povrch všetky vzduchové bubliny a následne zaliať. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby mal citrusovník priedušný substrát.

 

Hnojenie vykonávame na pravidelnej báze. Pôda v našej oblasti nedokáže pokryť spotrebu živín citrusovníkov. Citrusovníky hnojíme najčastejšie hnojivom NPK, ktoré pokrýva všetky základné zložky, a to dusík, fosfor a draslík. Okrem týchto hlavných zložiek je dôležité suplementovať aj meď, zinok, bór a pod. Odporúčame aplikovať dlhodobé hnojivá, ktorých účinok sa uvoľňuje počas celého obdobia v závislosti na teplote, a teda aj schopnosti rastliny toto hnojivo prijať a spracovať.  

 

Citrusy a nároky na pôdu, stanovisko 

Nároky na pôdu sú ďalších kľúčovým aspektom úspešného pestovania citrusov. Väčšina citrusov je štiepená na podpníky, najčastejšie však na podpník citrónovníka trojlistého, ktorému vyhovuje pH pôdy 5,5-6. Ako sme vyššie spomenuli, pôda by mala byť vzdušná, takže korene nebudú mať problém s rastom. Keďže je väčšina citrusovníkov vysadená v črepníku, tak nie je problém si zeminu namiešať, prípadne zakúpiť vopred pripravenú zmes vhodnú práve na pestovanie citrusov. 

 

So správnou akosťou pôdy súvisí aj vhodné stanovisko. Citrusovníky pochádzajú z krajín teplého pásma, a teda ich primárnou potrebou je dostatok slnečného žiarenia. Ak citrusovníky pestujeme v interiéri, najvhodnejšia oblasť na ich pestovanie je pri okne, ktoré je orientované na juhovýchod alebo juhozápad. Optimálna teplota na rast a prosperitu citrusov je od 22-30 stupňov Celzia. 

 

Prezimovanie

Prezimovanie citrusov je najkritickejšie obdobie. Mnoho citrusovníkov v tomto období uhynie práve kvôli veľkému kolísaniu teplôt. Počas zimy umiestňujeme citrusovníky v interiéri s teplotou aspoň 15 stupňov Celzia. Vo všeobecnosti sa však môžeme riadiť pravidlom, že čím nižšia teplota, tým menej svetla bude citrusovník potrebovať, a opačne.  Hoci je možnosť pestovať tieto exotické plodiny aj v skleníkoch, na čas ich prezimovania odporúčame ich prenesenie do interiérových podmienok, kde je ľahšia regulácia svetla, tepla a vlhkosti. Dôležité je poznamenať, že neprezimujeme citrusovníky na miestach ktoré zdieľajú s inými plodinami, a to najmä jablkami. Jablká uvoľňujú etylén, ktorý môže spôsobiť úplné opadanie listov citrusovníka, pričom najnáchylnejší je na prítomnosť etylénu práve citrónovník - Citrus Limon.