Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Ako pestovať bazalku v byte aj vonku

Bazalka je skvelá bylinka na dochutenie rôznych jedál, ktorá má navyše aj liečivé účinky. Keďže nie je náročná na starostlivosť, môžete si ju zasadiť do kvetináča, na balkón aj priamo do záhrady. Tu je niekoľko rád, ktoré vám s pestovaním bazalky pomôžu.

Odkiaľ pochádza bazalka?

Pôvodne pochádza z Indie, odkiaľ sa v staroveku rozšírila do Európy. Vo vidieckych záhradách sa bazalka pestovala ako okrasná liečivá rastlina a korenina. Dnes sa v našich končinách pestuje prevažne na použitie v kulinárstve, či už ako čerstvá alebo sušená bylinka. Zaujímavosťou je, že vďaka svojej vôni patrí medzi bylinky odpudzujúce hmyz.

Odrody bazalky

Rod Ocimum (bazalky) zahŕňa približne 50 druhov polokrov a bylín z čeľade hluchovkovité. Rod je rozšírený predovšetkým v trópoch všetkých kontinentov, najviac zástupcov rastie v Afrike. Aj u nás sa pestuje veľké množstvo odlišných druhov bazalky s rozmanitou farbou kvetov i listov.

Bazalka pravá

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je jednoročná liečivá rastlina so špecifickou korenistou vôňou. Má kríčkovitý vzhľad a dorastá do výšky 20 až 40 cm. Bazalka má nielen výbornú chuť, má aj množstvo pozitívnych látok pre naše zdravie. Obsahuje luteín, betakarotén, kyselinu listovú a pantoténovú, vitamíny A, B, C, E, K, ale aj železo, horčík, vápnik, fosfor, draslík a zinok.

Ako liečivka sa používa pri problémoch s nadúvaním, proti nechutenstvu a na podporu trávenia. Bazalka účinkuje i protizápalovo pri ochoreniach ústnej dutiny, má protikŕčový účinok pri chronickej bronchitíde s výrazným kašľom.

Bazalka červenolistá

Ružovo kvitnúca bazalka ozdobí váš balkón zaujímavými, tmavo-purpurovým listami. Je výrazne aromatická. Tradične sa používa na  dochucovanie ryžových pokrmov a pre svoju farbu je obľúbenou súčasťou bylinkových octov. 

Bazalka trpasličia

Bazalka trpasličia je husto rastúca odroda bazalky pravej. Jej listy sú svetlozelené s citrusovou arómou. V porovnaní s klasickou bazalkou má menšie lístky, hustejší a kompaktnejší tvar. Je ideálna na pestovanie v nádobách.

Ako pestovať bazalku?

Obľubuje teplé slnečné stanoviská chránené pred mrazom a vetrom. Môžeme pestovať ako jednoročnú bylinku priamo na záhone, prípadne vysiať do nádob a pestovať v interiéri alebo na balkóne. Bazalka pestovaná v kvetináči by mala byť vysadená v dobre priepustnej pôde bohatej na živiny. Zabudnúť nesmieme ani drenáž. 

Pestovanie bazalky v interiéri

Ak chcete pestovať bazalku vo vnútri, vyberte jej preto miesto pri okne, kde má dostatok denného svetla. Doprajte jej väčší črepník, dobrú drenáž a substrát bohatý na živiny. Na podporu rastu môžete použiť hnojivo na bylinky alebo izbové rastliny.

Pestovanie bazalky v záhrade

Bazalku je možné pestovať priamo v záhrade počas teplých mesiacov (jún - september). Vyberáme teplejšie a slnečné miesto s priepustnou pôdou. Keďže je veľmi citlivá na teplotu, s príchodom chladnejších nocí zastaví svoj rast. Už po prvom mraze sčernie a odumrie.

Tip: Bazalku v záhrade vysaďte blízko paradajok. Bylinka podporí ich chuť aj rast. Prečítajte si viac o tom, ktoré rastliny sa navzájom znášajú a ktorým vzájomná blízkosť v záhrade nevyhovuje. 

Pestovanie bazalky na balkóne

Bazalka nepochybne patrí medzi balkónové bylinky, ktorých úrodu budete môcť zbierať počas celého leta. Vyberte dostatočne veľkú nádobu s drenážou a pravidelne bazalku zalievajte. Na južnom balkóne, kde celý deň páli slnko, bazalka ocení polotieň iných rastlín. 

Pestovať zo semena alebo zo sadeníc?

Bazalku najčastejšie pestujeme zo semien, z ktorých si predpestujeme sadenice skoro na jar. Začať môžeme v marci až apríli. Vysievame v interiéri pri teplote  18 – 25 °C. Semená uložíme na výsevný substrát a jemne ich zatlačíme, aby sa pri zálievke nevyplavili. Doba klíčenia je 2 - 3 týždne. Vzídené alebo kúpené sadenice presádzame do samostatných nádob, prípadne na záhon do sponu minimálne 25 x 25 cm.

Rozmnožovanie bazalky

Bazalku jednoducho rozmnožíme z odrezkov. Vetvičky s 1 až 2 pármi listov ponoríme do vody v priehľadnom pohári a uložíme na okno. V lete začnú vytvárať korene už po 1 až 2 týždňoch.

Polievanie bazalky

Bazalka obľubuje vlhkú, no nie celkom premočenú pôdu. Najmä mladé rastlinky sú citlivé na nadmerné množstvo vody. Pred polievaním skontrolujeme vrchnú vrstvu pôdy – ak je ešte vlhká, zálievku vynecháme.

Akú teplotu znáša bazalka

Bazalka je tropická rastlina, ktorá miluje teplo a slnko. Najlepšie sa jej darí pri teplote od 10 do 30 °C, avšak neprekážajú jej ani krátkodobé horúčavy do 40 °C. 

Aké svetelné podmienky potrebuje bazalka

Bazalka si vyžaduje minimálne 6 hodín priameho slnečného svetla denne. V ideálnom prípade by však mala byť aspoň čiastočne zatienená pred poludňajším slnkom, no s dostatkom zálievky zvládne aj celodenné slnenie.

Choroby a škodcovia bazalky

Bazalka môže trpieť plesňovým ochorením listov (pleseň sivá – Botrytis cinerea). Ničia ju aj huby rodu Colletotrichum, ktoré spôsobujú čierne škvrny na listoch. Na vine sú zvyčajne príliš chladné a vlhké pestovateľské podmienky. Prevenciou je pravidelné prestrihávanie rastliny, vďaka ktorému podporíme prúdenie vzduchu okolo vetvičiek a predídeme zaparovaniu. Bazalku nikdy nepolievame na listy.

Čo si pripraviť z bazalky

Bazalka je univerzálna bylinka, ktorá vašim jedlám dodá sviežu a korenistú chuť. V kuchyni ju môžeme používať čerstvú, sušenú, ale aj v podobe pesta, oleja či sirupu.

Bazalkové pesto

Jednoduché bazalkové pesto si pripravíte tak, že spolu rozmixujete 200 g čerstvej bazalky, 100 g píniových orieškov, 100 g parmezánu, 400 ml olivového oleja, 2 strúčiky cesnaku a soľ. Najlepšie chutí na cestovinách, sendvičoch či ako príloha k mäsu.

Sušená bazalka

Sušenú bazalku môžeme použiť na dochutenie jedál i prípravu domácich bylinkových čajov. Listy aj s vetvičkami odtrhneme, umyjeme a necháme odkvapkať. Môžeme ich uložiť na sitko a nechať vyschnúť na slnku, alebo zviazať do zväzkov a zavesiť do okna. Suché listy rozdrvíme v prstoch alebo v kuchynskom sekáčiku.

Bazalkový olej

Bazalkový olej je skvelým dochucovadlom studených jedál. Bazalku umyjeme, osušíme a natrháme na väčšie kúsky. Natlačíme ju do sklenenej nádoby a zalejeme olivovým olejom tak, aby bola celá ponorená. Nádobu uzavrieme a necháme odpočívať na chladnom mieste aspoň dva týždne.

Bazalkový sirup

Sladký bazalkový sirup sa hodí do nápojov aj sviežich letných dezertov. Jeho príprava je jednoduchá: Prevaríme 750 ml vody, pridáme do nej bazalku a necháme lúhovať 12 až 24 hodín. Bazalku z vody vyberieme, pridáme do nej 500 g cukru a privedieme do varu. Varíme až kým sirup dostatočne nezhustne.

Bazalkový šalát

Bazalka je skvelá na dochutenie rôznych zeleninových šalátov. Pripravte si napríklad klasický taliansky šalát Caprese. Potrebovať budete: cherry paradajky, syr mozzarella nakrájaný na kúsky, čerstvú bazalku, olivový olej, balzamikový ocot, soľ a čierne korenie na dochutenie.