Aké rastliny a kvety zasadiť v okolí záhradného jazierka?
Už v dávnych dobách mali ľudia záľubu v tvorení si krajšieho okolia svojich príbytkov. Voľný priestor pri svojich obydliach začali využívať nielen ako úložisko nepotrebných vecí a chovný priestor pre domáce zvieratá, ale aj ako miesto na oddych a potešenie. Pomocou kvetov sa záhrady začali meniť na farebné záveje, ktoré sú dodnes pastvou pre oči a ľudia v nich radi trávia voľný čas.
Záhrada je v podstate nami navrhovaná krajina, ktorá slúži pre estetické účely, alebo na zabezpečenie biotopu voľne žijúcich organizmov. Súčasťou záhrad sú z tohto dôvodu miesta na sedenie v podobe lavičiek alebo altánkov zabezpečujúce plnohodnotný relax. Taktiež sú to aj záhradné jazierka, ktoré znásobujú pocit voľnej prírody, keďže poskytujú vhodné podmienky pre život rôznych živočíchov.
Ako si vyrobiť záhradné jazierko?
Záhradné jazierka napĺňajú svoje okolie životom. Pre tvorbu takéhoto skvostu potrebujeme vykopanú jamu a vodováhu, aby bol breh na každej strane približne rovnako vysoký. V prípade kamenistého povrchu musíme omietnuť steny blatom z ornice a piesku. Po zatvrdnutí potiahneme igelitom a netkanou textíliou. Štrk a kamene používame na modelovanie brehov záhradného jazierka, do ktorého už môžeme umiestniť prvé ryby a jazierkové rastliny.
Ako sa o záhradné jazierko starať?
Ryby po zimnom spánku prikrmujeme od teploty 10 až 12°C. Po dvoch rokoch sa rastliny k jazierku prispôsobia tvarom aj veľkosťou. Jazierkové rastliny zabezpečujú odoberanie prebytočných živín a tým pádom aj stabilitu celého ekosystému. Starostlivosť o záhradné jazierka zahŕňa aj občasné vypúšťanie vody a zabezpečenie jej okysličovania pomocou umelého potôčika. Pozornosť treba venovať taktiež napadaným listom a jazierko pravidelne čistiť.
Aké rastliny sa najčastejšie vysádzajú v okolí jazierka?
Medzi najčastejšie používané rastliny patria lekná rôznych odrôd, či iné rastliny sadené priamo do jazierka ako truskavec obyčajný, schizostylis coccinea, puškvorec trávovitý alebo puškvorec obyčajný.
Často sa vyskytujú aj jazierkové rastliny nachádzajúce sa na brehu, medzi ktoré patria iskerník veľký, alchemilka mäkká, pachysandra vrcholová, vrbica vŕbolistá, zimozeleň menšia, zimozeleň väčšia, brunera veľkolistá, čerkáč peniažtekový, kosatec sibírsky, kosatec japonský, záružlie močiarne, tradeskancia záhradná, mazus plazivý, bergénia srdcovitolistá a iné trvalky.
Aké podmienky jazierkové rastliny potrebujú?
Pri rozhodovaní, ktoré rastliny zasadiť, treba myslieť na zabezpečenie vhodných podmienok pre každú z nich. Truskavec obyčajný má rád slnko alebo polotieň. Vyznačuje sa vysokými byľami pripomínajúcimi prasličku. Kvitne malými zelenými kvetmi a vytvára husté porasty. Ak sa nevieme zbaviť buriny, alchemilka mäkká ju spod svojich veľkých listov nepustí. Je taktiež liečivá, môže sa použiť na prípravu čaju a kvitne na svetlozeleno. Na doplnenie farieb v záhradke poslúži pachysandra vrcholová. Má biele kvety a celý rok zostáva zelená. Na voľné miesta pod stromy môžeme vysadiť zimozeleň väčšiu, ktorej nevadí tienisté prostredie. Poteší listami so svetlým lemom a modrými kvetmi. Drobnými modrými kvetmi kvitne brunera veľkolistá. Elegantnými listami vytvorí pastvu pre oči. Rôznorodosť brehu jazierka zaručene poskytne aj kosatec japonský svojimi farbami a tvarmi. Bergénia srdcovitolistá sa vyznačuje svojou nenáročnosťou. Jej listy sa zvyknú sfarbiť do hneda alebo červena a na jar môžeme spozorovať svetloružové kvety. Všetky tieto rastliny k jazierku vytvoria reálny vzhľad jazierka plného kvetov, farieb a života.