Aké má brokolica vitamíny?
Brokolica je plodinou s vysokým obsahom vitamínov poskytujúcich viaceré výhody. Pravidelná konzumácia brokolice prispieva k postupnému odkysleniu organizmu, pretože brokolica patrí medzi zásadité druhy zeleniny. Okrem toho, že brokolicu môžeme zaradiť do nášho jedálnička pomocou chutných receptov, zaujímavým variantom je aj domáce pestovanie brokolice.
Aké vitamíny obsahuje brokolica?
Brokolica je plodinou, ktorá obsahuje vysoký podieľ vitamínu C, dokonca dvakrát väčší ako pri pomaranči. Vitamín K a vitamín B prispievajú k normalizácií hladiny vitamínu D. Vo forme betakaroténu je súčasťou brokolice aj významný podiel vitamínu A. Kyselina listová (vitamín B9, vitamín Bc a vitamín M) je kyselinou a zároveň vitamínom.
Vďaka nízkym kalorickým hodnotám je brokolica plodinou, ktorú môžeme bez výčitiek konzumovať aj počas diéty (26kcal/ 100 g). Percentuálny podiel brokolice tvorí aj nerozpustá vláknina, ktorá prispieva k pravidelnému vyprázdňovaniu.
Brokolica a boj proti rakovine
Štúdie zisťujúce prítomnosť protirakovinových látok zistili, že brokolica je ich skvelým zdrojom. Tieto látky sa nazývajú izotiokynáty, ktoré bojujú proti rakovinovým látkam ich neutralizovaním. Taktiež urýchľujú odstraňovanie týchto toxínov z tela, čo prispieva k spätnej regenerácií organizmu.
Brokolica pozitívne vplýva na organizmus po mnohých stránkach, avšak najlepšie pomáha bojovať pri špecifických druhoch rakoviny. Významnú úlohu zohráva pri liečbe rakoviny prsníka, pažeráka či rakoviny tráviacej sústavy.
Brokolica a čistenie organizmu
Okrem toho, že brokolica dokáže účinne neutralizovať kyseliny v tele, jej účinky prospievajú aj pri detoxikácií - čistení krvi. Antioxidanty obsiahnuté v brokolici účinne podporujú funkciu filtračného systému tela - obličky, pečeň, a pod. Význam eliminácie toxínov a chemických škodlivín pozostáva v posilnení obrannej schopnosti filtračných orgánov. Čiastočná detoxikácia je podmienená aj správnym a pravidelným vylučovaním, ktoré brokolica vďaka značnému podielu vlákniny, podporuje.
Ochrana kože a očí
Vďaka luteínu obsiahnutého v brokolici ochránite svoje oči a kožu, a to vďaka vytvoreniu účinného ochranného filmu. Luteín zabráni vniknutiu voľných radikálov ohrozujúcich zdravie očí podmienené vniknutím toxínov. Rovnako bojuje proti degenerácií očných buliev, konkrétne degeneratívnych zmien na sietnici a vzniku šedého zákalu.
Varená či surová brokolica?
Brokolica patrí medzi plodiny, ktoré môžeme konzumovať hneď na niekoľko spôsobov. Ktorý z nich však udrží čo najviac vitamínov? Najúčinnejším spôsobom konzumácie brokolice je jej príprava "na pare". Pre uchovanie optimálneho podielu jednotlivých vitamínov v zásade nezáleží na príprave brokolice. Dôležité je, že počas dlhého varenia klesá množstvo vitamínu C obsiahnutého v brokolici približne na polovicu.