Momentálne sa nachádzate v internetovom obchode pre zákazníkov zo:   Slovenskej republiky.

Napíšte objednávacie číslo, vyberte množstvo a objednajte:
-+
SORTIMENT
SORTIMENT
Váš záhradník | STARKL ESHOP (https://www.starkl.sk/)

Aké druhy rýľovania poznáme? Povieme vám o tom všetko!

Existujú 3 spôsoby rýľovania, ktoré sa od seba navzájom líšia v závislosti od niekoľkých faktorov.

 

Obyčajné rýľovanie

Pri obyčajnom rýľovaní je potrebné pôdu zdvihnúť, obrátiť a spätne uložiť na pôvodné miesto. Následne dochádza k jej rozdrobeniu. Takýto spôsob rýľovania je vhodné použiť na vyčistenie záhonov od zvyškov zberu po jednoročných plodinách a odstránenie burín. V tomto prípade je možné pridať malú dávku priemyselných alebo organických hnojív. Obyčajné rýľovanie sa predovšetkým využíva, ak je záhon nepravidelného tvaru. Toto spracovanie pôdy je vhodné pre strukoviny (hrášok, fazuľa, bôb) a cibuľovú zeleninu (cibuľa, cesnak).

 

Jednoduché rýľovanie

Starostlivo a rovnomerne prekypruje pôdu do hĺbky jednej dĺžky rýľa. Najprv je potrebné ohraničiť záhon, ktorý sa bude rýľovať. Potom vykopeme ryhu do hĺbky jednej dĺžky rýľa a širokú približne 30 cm. Pôdu z prvej ryhy položíme pred seba a pôdu z nasledujúcej ryhy vložíme do predchádzajúcej ryhy. Tento typ rýľovania je vhodný, ak máte záhon pravidelného tvaru alebo potrebujete do pôdy zapracovať viac organických a vápenatých hnojív. Opisovaný spôsob spracovania pôdy sa používa najmä pri koreňovej zelenine ako je mrkva, petržlen, paštrnák, zeler, cvikla, chren a listovej zelenine (šalát, špenát).

 

Dvojvrstvové rýľovanie

Inak nazývané aj ryhové rýľovanie kyprí a obracia pôdu do hĺbky dvoch rýľov. Tento spôsob sa využíva obzvlášť pri pôdach bez predošlého obrábania. Môže sa taktiež využiť na vytvorenie nových záhonov a na zlepšenie priepustnosti pre vzduch a vodu. Dobrým začiatkom je najprv si záhon vytýčiť. Treba dať pozor, aby sa nemiešala podornica, menej úrodná vrstva pôdy, s ornicou - úrodnou vrstvou.

 

Postup sa trochu podobá jednoduchému rýľovaniu. Rozdiel je však v tom, že keď vykopeme ryhu, treba pôdu na jej dne prehrabať vidlami, aby sa rozdrobila. Potom odstránime všetky nečistoty a kamienky z pôdy. Na záver ryhu znova zahrnieme pôdou. Upravovať pôdu týmto spôsobom je prospešné najmä pre kel, kapustu, karfiol, šalátové uhorky, pór, zeler, melóny a zemiaky.