5 najchutnejších odrôd sliviek, ktoré by nemali chýbať vo vašej záhrade
Slivky ako také pozná určite každý z nás. Je to veľmi výživné, chutné, šťavnaté ovocie plné vitamínov, organických kyselín, pektínu a vlákniny. Vyznačujú sa okrúhlym až oválnym tvarom, šupkou, mäkkou dužinou a tupou kôstkou. Poznáme viac ako 2000 odrôd sliviek. Pravlasťou tohto navonok obyčajného ovocia je Kaukaz a predpokladá sa, že do Strednej Európy ho v 12. storočí priniesli križiaci.
Účinky sliviek na naše telo
Rôzne druhy sliviek by nemali chýbať v našej kuchyni a jedálničku. Môžeme ich konzumovať v mnohých podobách a to čerstvé, sušené, konzervované, v podobe džemov, či destilátov. Okrem svojho bohatého využitia v kuchyni majú však slivky veľa blahodarných účinkov na ľudské telo. Obsahujú komplex vitamínov B, ktorý je potrebný pre zdravú pokožku, nechty, vlasy, srdce, či dobrú pamäť. Obsahujú tiež veľké množstvo minerálnych látok ako sú fosfor, draslík, železo, vápnik, horčík a síra. Ich konzumácia pozitívne pôsobí na posilnenie kostí. Zaradením sliviek do jedálnička sa tiež zlepšuje zrak a to kvôli prítomnému vitamínu A. Toto ovocie má silný antioxidačný účinok, je zdrojom betakaroténov a obsahuje vitamín E. Takéto spojenie chráni ľudský organizmus pred vznikom rakoviny. Vitamín K, ktorý je obsiahnutý v slivkách, zabraňuje zrážaniu krvi a udržiava dobrý krvný tlak. V dnešnej hektickej dobe stojí za to spomenúť, že konzumácia sliviek podporuje mentálnu sviežosť, zvyšuje odolnosť proti stresu a navodzuje pocit pohody.
Význam pri zápche a chudnutí
Slivky obsahujú veľké množstvo vlákniny, vďaka čomu bojujú proti zápche. Sú overeným prírodným preháňadlom. Ak teda trpíte spomenutým problémom, skúste večer zaliať päť sušených sliviek vlažnou vodou a nechať ich odstáť počas noci. Slivky do rána zmäknú. Vypite vylúhovanú šťavu a slivky zjedzte. Vyprázdňovací účinok by sa mal dostaviť do niekoľko hodín. Toto ovocie má nízku energetickú hodnotu, vďaka čomu je ideálne pre redukčné diéty. Má síce výrazne sladkú chuť, no nízky glykemický index. Slivky čistia organizmus a zbavujú ho nadmerných tukov.
Ak vás všetky spomenuté pozitívne účinky tohto ovocia presvedčili o tom, že by ste ho mali zaradiť do jedálnička a možno aj vysadiť v záhradke, spomenieme niektoré druhy sliviek, ktoré by u vás rozhodne nemali chýbať:
1. Slivka domáca veľkoplodá je veľmi obľúbený druh, ktorý má veľké, sýtomodré plody. Jej chuť je aromatická, sladká, no jemne kyslastá. Je to mimoriadne hodnotný druh, ktorý má rád vlhké a humózne pôdy.
2. Slivka Hollywood má tmavočervenú dužinu a šťavnaté plody. Počas jarných mesiacov je plná kvietkov a v letných mesiacoch vďaka svojmu tmavočervenému lístiu vysoko dekoratívna.
3. Slivka čerešňoplodá sa vyskytuje najmä ako krík dosahujúci výšku až 5 metrov. Zber plodov začína od júla. Chuť je jemne kyselkavá. Tento druh slivky je veľmi obľúbený pri výrobe štiav a chutných marmelád. Je vysoko odolná voči zime a rastie takmer v každom druhu pôdy.
4. Zelená ringlota má plody so žltkastou, šťavnatou dužinou. Ringlota dozrieva v auguste a je súca do vyšších polôh, nakoľko je mrazuvzdorná.
5. Slivka Goldust Courod je mimoriadne úrodná. Je vhodnou črepníkovou rastlinou, vďaka svojmu malému, kompaktnému vzrastu. Dorastá len do výšky 1,5 metra. Slivka má chutné, veľké, zlatožlté plody.