10 inšpirácií pre najkrajšiu predzáhradku
Predzáhradkou nazývame priestor záhrady, ktorá zvyčajne vedie až k vstupným dverám domu. Ako prvá je na očiach okoliu a aj preto je dôležité navrhnúť ju tak, aby pôsobila čo najpútavejšie. Aj keď sa jedná len o malú plochu oddeľujúcu dom od ulice, predzáhradka má, okrem reprezentačnej, niekoľko ďalších funkcií.
Slúži ako príjazdová cesta k domu a je súčasťou vjazdu do garáže. Predzáhradky rodinných domov poskytujú azyl popolniciam, ktorých umiestnenie treba zvážiť, pretože aj tento kúsok priestoru pred domom môže byť potešením pre oko záhradkára. Možností ako vytvoriť okrasné záhrady pred domom je mnoho. Hoci sa často stretávame s miniatúrnymi predzáhradkami, premyslený návrh z nich môže vytvoriť záhrady, ktorých rozmery si neuvedomíme. Pár metrov štvorcových sa dá premeniť na elegantné miesto.
Predzáhradkové inšpirácie
1. Vzdajte sa členenia typického pre väčšie záhrady
Pri tvorbe predzáhradky sa pracuje s malou plochou a preto je vhodné dať jej zaujímavý tvar. Je dobré rozdeliť priestor na časti, ktorých šírka nemusí byť výlučne rovnaká. Členenie dosiahneme striedaním povrchov alebo vyvýšením každej z plôch. Rovnako je vhodné obmieňať tvary plôch, kombinovať pevné plochy s vodnými alebo použiť schody na prerušovanie úpravy.
2. Rozdeľte priestor na záhradné obrazy
Záhradu pred domom je možné rozdeliť rôznymi prvkami ako sú živé ploty, oblúky porastené ružami, záhony, či kríky, ktoré na prvý pohľad vytvoria bariéry. Tie by mali byť rozčlenené medzerami, spomedzi ktorých sú viditeľné jednotlivé obrazy záhrady.
3. Neprežente to s výraznými prvkami
Je známe, že malý priestor znesie málo výrazných prvkov. Nápadné objekty by mali ladiť s povrchovou úpravou a dominovať jednotlivým častiam predzáhradky. Môže to byť napríklad ker, deliaca stena, lavička, stĺp, či socha.
4. Použite diagonálne umiestnené tvary
Takéto umiestnenie tvarov opticky rozširuje plochu. Diagonálne línie môžu ohraničovať priestor alebo vytvárať vzory, ktoré je vhodné zvýrazniť pásmi z kociek a tehál.
5. Kruhy všade naokolo
Tvar kruhu je vhodné zdôrazniť lemom z kociek alebo rastlín. Môžete tiež zvoliť guľovité koruny stromov alebo drobnolistých drevín, ktoré možno umiestniť do kvetináčov.
6. Zvoľte lomené línie chodníčka
Pravouhlým, lomeným tvarom chodníka dosiahnete výrazne rozčlenenie pozemku. Intimitu priestoru dosiahnete výsadbou najnižších rastlín pri chodníku, ktoré rámujú priestor.
7. Zväčšite plochu drobnými dlažobnými prvkami
Malé kamenné kocky, tehly alebo tehlové dlaždice sú vhodné na optické zväčšenie malej plochy a zväčša sa kladú nastojato. Hodia sa na spevnenie nepravidelne tvarovaných plôch.
8. Jednoduchosť dosiahnete symetriou
Symetrické členenie plochy vnáša do záhrad pokoj a jednoduchosť. Symetria rastlinných prvkov je ľahko dosiahnuteľná ich strihom. V zime vám ju zaručia vždyzelené listnaté druhy rastlín alebo ihličnaté dreviny.
9. Moderne pôsobiaca záhrada
Pri kombinácii pravidelných a nepravidelných tvarov a asymetrickom umiestnení sa predzáhradka dokáže zmeniť na moderne pôsobiace miesto. Dôležité je vybrať striedmu farebnosť, niekoľko tvarov a nezvyčajné kombinácie.
10. Rastliny ako čerešnička na torte
Okúzľujúci vzhľad prinesú hortenzie s nádherne ružovofialovými kvetmi. Kríky, ktoré patria do predzáhradky sú krušpán alebo orgován. Dobrou voľbou bývajú tiež chodníky lemované levanduľovými kríkmi, ktoré prevoňajú okolie.
Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek okrasnú záhradku pre domom, každému by z nej malo byť v prvom rade jasné, že vstupuje na územie, kde sa bude cítiť príjemne.